To, že česnek je zdravý, je všeobecně známé. Často je považován za jeden z největších zázraků přírodní medicíny, která je poslední dobou stále oblíbenější a vyhledávanější. Česnek vyniká zejména svými antibakteriálními, protiplísňovými a antivirovými účinky, zároveň je i velmi účinným stimulantem imunitního systému.
Z tohoto důvodu se doporučuje jako prevence nejrůznějších onemocnění. Dnes vám přinášíme malé shrnutí nejdůležitějších informací o jeho účincích na lidské zdraví.
Tajemství ukryté v česneku
Česnek je bohatým zdrojem nejrůznějších vitamínů a minerálních látek, například vitamínů A, B, C, E a selenu. Základní látkou, která česneku dodává většinu jeho léčebných vlastností, je alicin. Tato látka je silným přírodním antibiotikem a je velmi účinná proti nejrůznějším parazitům, kvasinkám, virům či plísním. Ne všichni vědí, že česnek jako takový alicin vlastně neobsahuje, ten vzniká až při „porušení česneku“, například rozkrojením, rozkousnutím či slisováním. Z tohoto důvodu se také doporučuje konzumovaný syrový česnek dobře rozžvýkat.
Česnekem proti chřipce a nachlazení
Vzhledem ke svým antibakteriálním, protiplísňovým a antivirovým účinkům má česnek velmi široké spektrum využití. Známé jsou zejména jeho preventivní účinky před nachlazením a chřipkou, které souvisejí s tím, že česnek posiluje naši obranyschopnost. Z tohoto důvodu se doporučuje zvýšená konzumace česneku především na podzim a v zimě.
Česnekem proti infarktu
Česnek se často doporučuje také v prevenci proti nejrůznějších kardiovaskulárním chorobám, infarktu a mrtvici. Studie prokázaly, že významně snižuje riziko aterosklerózy, snižuje totiž lepkavost krevních destiček a zároveň ředí krev, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin. Rovněž má pozitivní vliv na hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a vysoký tlak.
Česnekem proti rakovině
Nejnovější výzkumy rovněž ukazují, že česnek, podobně jako cibule či pórek, má pozitivní účinky také v souvislosti s nejrůznějšími onkologickými onemocněními, například rakovinou tlustého střeva, jater, jícnu, dutiny ústní, plic, lymfatických uzlin, kůže, plic, prostaty, vaječníků, dělohy, močového měchýře a leukémií. V těchto případech se konzumace česneku doporučuje jako doplněk běžné léčby neboť látky, které česnek obsahuje, pomáhají zabíjet rakovinné buňky a zabraňují růstu a šíření rakoviny.
Jak česnek konzumovat?
Nejvhodnější je česnek konzumovat v syrovém stavu, neboť tepelnou úpravou některé své léčivé složky bohužel ztrácí. S konzumací syrového česneku je však spojené riziko následného nepříjemného zápachu z úst. Existuje ale několik způsobů, jak česnekový zápach jednoduše neutralizovat, například se doporučuje konzumace malého množství mléka, které je vhodné před polknutím chvíli ponechat v ústech, nebo lze po konzumaci česneku žvýkat čerstvé aromatické bylinky, jako je máta nebo petržel.
Fotografie: Pixabay