Česnek je pro naše zdraví opravdovým zázrakem. Je jednou z nejdravějších potravin na naší planetě a již po celá tisíciletí je součástí tradiční medicíny. Dnes vám přinášíme dva recepty na výrobu česnekového oleje, který představuje zajímavou možnost, jak česnek zařadit do svého jídelníčku, a má širokou možnost využití i léčivých účinků.
Jak si česnekový olej vyrobit?
Na rozehřátou pánev nalijte přibližně sto mililitrů olivového oleje a přidejte čtyři prolisované stroužky česneku. Před vložením do lisu nemusíte česnek ani loupat, slupka při protlačení zůstane v lisu. Česnek a olivový olej zamíchejte dohromady, aby byl česnek rovnoměrně rozptýlen v pánvi. Takto zahřívejte po dobu přibližně pěti minut, dokud nebude česnek světle hnědý a lehce křupavý. Vyhněte se nadměrnému vaření česneku. Pokud je velmi tmavý, vařili jste ho příliš dlouho a olej bude hořký. Následně nechte směs vychladnout. Pokud v oleji nechcete mít drobné kousky česneku, můžete jej při nalévání do nádoby prolít přes sítko. Ponechání kousků česneku v oleji vytvoří silnější chuť, protože postupně se česnek dále vyluhuje. V uzavřené nádobě vložte do ledničky, kde ho můžete uchovat po dobu přibližně pěti dní.
Existuje i další způsob přípravy česnekového oleje, bez nutnosti vaření. Příprava ale trvá o něco déle. Rozdrťte osm až deset středně velkých stroužků česneku, prolisovaný česnek vložte do uzavíratelné skleněné nádoby a zalijte přibližně půl litrem olivového oleje. Můžete také přidat nejrůznější bylinky jako rozmarýn, oregano, tymián či petržel, olej tak získá výraznější aroma. Sklenici pevně uzavřete a uložte na tři dny do ledničky, po uplynutí této doby bude váš olej připraven. Česnekový olej vždy skladujte v ledničce, nikdy ho neuchovávejte při pokojové teplotě, neboť všechny rostlinné oleje si zachovávají kvalitu pouze při nízkých teplotách a mimo světlo.
Krásné vlasy, pokožka i zdravé srdce
Česnekový olej je skvělým prostředkem v boji s nadměrným vypadáváním vlasů. Je bohatý na minerály, jako je zinek, vápník, železo, měď, chrom, jód a hořčík, které jsou nezbytné pro vytváření vlasů. Biotin, vitaminy skupiny B a vitamin E podporují zdraví vlasové pokožky. Konzumace česneku nebo aplikace česnekového oleje tak může účinně zabránit vypadávání vlasů. Můžete ho nejen konzumovat, ale také použít přímo na pokožku hlavy nebo ho smíchat s jogurtem a vytvořit vlasovou masku.
Vzhledem ke svým protizánětlivým účinům se česnekový olej doporučuje používat také při různých kožních problémech, jako je akné, dermatitida, psoriáza, plísňové infekce, bradavice či kuří oka. Česnek a potažmo česnekový olej se často doporučuje také v prevenci proti nejrůznějších kardiovaskulárním chorobám, infarktu a mrtvici. Studie prokázaly, že významně snižuje riziko aterosklerózy, snižuje totiž lepkavost krevních destiček a zároveň ředí krev, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin. Rovněž má pozitivní vliv na elasticitu krevních cév, hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a vysoký tlak.
Fotografie: Pixabay