Česnek sice zapáchá, ale díky jeho pozitivním účinkům na lidské zdraví ho pravidelně jíme. Bohužel ne vždy tak, jak by se mělo. Špatný postup jeho přípravy totiž povede k tomu, že se prospěšné látky zničí a v tu chvíli konzumujeme jenom aromatickou zeleninu, která rozhodně není tak prospěšná, jak si myslíme.
Je tomu přesně naopak. Podívejme se společně nejenom na to, o jakou chybu se jedná, ale také na to, jak se jí co nejlépe a co nejefektivněji vyvarovat.
Česnek obsahuje allicin
Tou unikátní látkou, pro kterou je česnek tak prospěšný, je allicin. Právě tomu jsou přisuzovány všechny účinky, díky kterému umí ničit viry a bakterie, a tak i léčit nemoci, nebo prospívat imunitě. Allicin je tedy tou prospěšnou látkou, kterou tolik potřebujeme a kterou do těla musíme dostat. Ne každý ale ví, kde se bere a jak ho získat co možná nejvíce.
Není obsažený přímo v česneku
Zajímavostí je, že pokud byste celý česnek oloupali a bez krájení ho snědli, tak allicin téměř neobsahuje. Ten se začne tvořit až potom, co oloupete jednotlivé stroužky a provedete několik řezů. Právě to spustí reakce, které jsou zodpovědné za to, že je allicin tvořený. V praxi tak můžeme říci, že je to právě jeho řezání nebo sekání, které má vliv na to, kolik účinných látek vznikne.
Jak se vyvarovat chyb?
Pokud byste pouze oloupali jednotlivé stroužky, tak se sice nějaký allicin objeví, ale rozhodně ho nebude nijak velké množství. I když takový stroužek sníte, je to poměrně velká chyba. Stejně tak je chybou dávat česnek do mikrovlnky, nebo ho dlouho vařit. Jakékoliv tepelné úpravy totiž prospěšné enzymy ničí.
Jak česnek užívat správně?
Stačí se vyvarovat chyb. A to tak, že je na místě ho po oloupání nasekat, nekrájet, nebo prolisovat. Potom se allicinu uvolní největší možné množství. A jak na konzumaci česneku? Když to bude bez tepelné úpravy, je to ta nejlepší věc, jakou jenom můžete udělat.