Cévní mozková příhoda neboli mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtí na světě a postihuje přibližně 15 milionů lidí.
Mrtvice je docela dost nebezpečná a někdy dokonce i smrtelná nemoc. Většinou přijde, když selže krevní oběh, který postihuje oblast mozku. Toto selhání vlastně zabrání, aby do mozku šel kyslík a různé živiny, které jsou nezbytné pro jeho funkci. Přibližně měsíc před mozkovou mrtvicí dokáže tělo vydávat různé příznaky, abyste nebyli překvapeni, říká lékař James Beckerman.
Co je to mozková mrtvice
Existují vlastně dva druhy mrtvice – hemoragická a ischemická, ta je nejčastější. U hemoragické praskne céva a kvůli tomu nastane krvácení do mozku. Když jsou buňky v mozku třeba i pár minut bez kyslíku, začnou odumírat a nejsou schopny se samy regenerovat. A o ischemické jste už četli výše.
Mezi faktory, které způsobují mrtvici patří například vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, kouření, diabetes, obezita, vysoký cholesterol nebo například častá konzumace alkoholu.
Příznaky mrtvice
Podle odborníků vlastně neexistují jednoznačné příznaky, může se to lišit člověk od člověka. Mezi ty, které se objevují nejčastěji patří: ochrnutí jedné končetiny nebo jedné strany těla, závratě, halucinace, náhlá ztráta zraku, poruchy řeči, problémy s dýcháním, neustálá únava.
Existují i malé cévní příhody
Ucpání mozkové tepny může být ale jen dočasné a i příznaky odezní do 24 hodin. Dokonce nezanechá vůbec žádné poškození. Tento jev je pojmenovaný jako tranzitorní ischemická ataka neboli malá mrtvice. Její příznaky jsou úplně stejné, jako u normální mrtvice a diagnózu vám potvrdí vyšetření magnetickou rezonancí.
Tuto malou mrtvici byste ale rozhodně neměli brát na lehkou váhu, je to něco jako varování, že ve vašem těle něco není v pořádku. Proto raději kontaktujte svého lékaře a buďte s ním ve spojení, kdyby náhodou přišla normální mrtvice.
Zdroj: WebMD