Chcete jíst mnohem méně masa? Vezměte si nejlepší veganské tipy z nejchutnějších a nejzdravějších kuchyní na světě

Zatímco veganství se na západě teprve rozrůstá, jiné části světa ho preferují již po staletí a přednost dávají bezmasé kuchyni. Tedy ne, že by se úplně všichni zříkali nadobro masa, ale v jídelníčku drtivé většiny se objevuje jen sporadicky. O bohaté rostlinné stravě byste mohli vést dlouhé rozhovory třeba s Indy, Číňany, Etiopany…

Kuchyně založená převážně na rostlinné stravě nabízí obrovskou inspiraci pro každého, kdo chce zvýšit kreativitu a chuť bezmasých jídel. Od příchodu buddhismu do Číny před asi 2 000 lety je pravidelné zdržování se masité stravy znak čínského života. Ve starodávných receptech není nikdy obrovské množství bílkovin a maso se používalo výjimečně a jen v malém množství.

Čínské veganské jídlo 

Obrázek: vegnews.com

Zdravá rostlinná strava z celého světa

Dnes čínští kuchaři a výrobci potravin simulují textury masa a ryb pomocí zeleniny, tofu, hub v nekonečných důmyslných pokrmech a produktech. Velmi využívané jsou i fermentované potraviny. V Číně lidé jídlo považují za lék.

I etiopská strava je ze 70% veganská. Je tam zvykem být veganem každou středu a pátek. To však neznamená, že ostatní dny se lidé z Etiopie ládují masem. Nicméně tyto dva dny jsou skutečně založené na čistě rostlinné stravě. V dny půstu si tam dopřávají hodně zelené fazole, rajčata, cizrnu, čočku, vařenou zeleninu, hráškový pudink apod.

Etiopský veganský talíř

Obrázek: vegnews.com

Strava dokáže i léčit

Indická strava (strava podle ájurvédy) je rovněž považována za léčivou, výživnou a podobně, jako se v Číně dělí potraviny na ochlazující, zahřívací, horké, také v Indii dělí stravu do „škatulek“. To znamená, že každému typu člověka může vyhovovat jiná skladba potravy. Jak Číňané, tak Indové stravou řeší i různé zdravotní neduhy.

Maso se v těchto jídelníčcích objevuje zřídka. Některé dny můžete do stravy zahrnout i maso a ryby, jiné dny jsou čistě rostlinné. Indická strava nešetří kořením a bylinkami, které nejenže dodají jídlu ten správný břink, ale rovněž mají svůj úkol – ať už něco léčit nebo odlehčit zažívání, zabránit plynatosti, apod.

Italské veganské jídlo 

Obrázek: thrillist.com

Ani Itálie není v tomto ohledu pozadu. I zde převažuje rostlinná strava nad masitou. K dalším zemím, které hodně upřednostňují rostlinnou stravu patří i Řecko, Jamajka, Vietnam. A díky internetu není dnes žádný problém najít si veganské a vegetariánské recepty z různých zemí. Zelenina je zdravá, kaloricky nenáročná, dostupná a dá se s ní přímo čarovat. Maso určitě vynechávat úplně nemusíte, pokud jej máte rádi. Ale hodně masité stravy zatěžuje trávení a přispívá k překyselení organismu. Minimálně dva dny v týdnu si zkuste udělat čistě veganské. Jídelníček je vhodné si předem naplánovat.