Kouření je škodlivý zvyk, který v žádném případě neprospívá zdraví. Nikotin je vysoce návyková látka, takže přestat s kouřením nemusí být pro některé jedince vůbec snadné. Pokud kuřákovi chybí nikotin, cítí nepohodlí a nervozitu. Fyzické příznaky odezní do 7 až 10 dní, ale chutě potřebují mnohem delší čas.
Nedávná studie přišla s tím, že velkou pomocí může být v těchto případech stévie. Rostlinka pocházející z Jižní Ameriky, která se dá snadno pěstovat i u nás.
Jak může stévie pomoci?
Pomáhá zbavit se závislosti na cigaretách i alkoholu. Stévie se používá jako náhrada za cukr – je to sladidlo, které dokáže blokovat touhu po nikotinu. Jestliže se tedy snažíte přestat kouřit, zkuste si na pomoc vzít stévii. Stačí si dát pár kapek tohoto sladidla vždy, když dostanete chuť si zapálit. Stévie je prospěšná v tom, že účinek nastupuje okamžitě.
Stévii můžete užívat jak v tekuté, tak práškové formě. Koupíte ji v obchodech se zdravými potravinami i v supermarketech. Mimo jiné se stévie doporučuje také lidem, kteří se snaží zredukovat svá kila a těm, kteří potřebují upravit krevní tlak. Velmi se osvědčila rovněž u diabetiků.
Tuto rostlinku lze používat také jako vyživující a zpevňující masku na obličej. Je vynikající při problémech s akné. Využívá se i při léčbě dermatitidy. Výhodné na tom všem je, že si ji můžete pěstovat doma sami. Ať už venku na zahrádce nebo doma v truhlíku či květináči.
Stévie obsahuje hojivé, protizánětlivé a antibakteriální látky, proto se často přidává také do ústních vod a zubní pasty. Obsahuje poměrně hodně vitamínu C a chlorofylu. To vše činí z této rostlinky úžasného pomocníka v boji proti zubnímu kazu a paradontóze. Stévii je tedy možné užívat i při problémech dásní, rankách v ústech, na afty. Používá se dokonce při halitóze (zápachu z úst). Což je také jedním z problémů kuřáků.
Obrázky: pixabay.com