Chodit do postele hladový nebo módní, a dokonce ani zdravé. Praxe hladového spánku vede k jeho poruchám a vážným metabolickým problémům. Neplatí to ale pro všechny potraviny, v noci si můžete dopřát jen některé. Jak tedy udržet rozumnou rovnováhu? Stravování před spaním by měla být fyziologická norma.
I malé děti dostávají před spaním jídlo
Pozdní večeře pomáhá zdravému spánku a také se budete ráno lépe cítit. Jako příklad uvedeme děti, pro které je noční obilná kaše s mlékem stejnou normou, jako pro dospělého člověka šálek kávy, který ho nakopne na celé dopoledne. Dítě, které dostane kaši před spaním, bude spát celou noc. Většina dětí má rychlý metabolismus, což se o dospělých říct nedá.
Odkud vlastně pochází myšlenka, že se nemá jíst po 18. hodině nebo 3-4 hodiny před spaním? Nemá žádnou souvislost se zdravým životním stylem. Taková doporučení se týkají systémů hubnutí, které se vyvinuly v minulém století. Byly založené na chybné teorii spalování tuků. Naše tělo by mělo využívat uložené tuky, když pocítí energetický hlad.
Naopak se nejedením metabolismus zpomaluje
Skutečnost je taková, že u těch, kteří usnou na prázdný žaludek, se metabolismus prudce zpomalí, tukové zásoby se nespálí, ale stanou se nouzovou rezervou a tělo uvolňuje chybějící energii ze svalových buněk. Přes noc tedy ztratíte svalovou tkáň, ale ne tukovou. S prvním jídlem dne navíc tělo začne ukládat další tuky, protože očekává, že bude přes noc zase strádat.
Zdravá večerní porce by neměla přesáhnout 250 kcal. Jestli sníte o něco méně, bude to uloženo ve vašem těle a pokud méně, vaše tělo začne v noci „žrát“ samo. Během spánku organismus hladovějící neničí tukové buňky, ale ty svalové. Z nich je totiž snazší získat energii.
Energetická hodnota 200-250 kcal je rozumné množství energie, které udrží vaše tělo v klidu a nebude ho nutit hledat zdroje ve svalech. Dejte si ale pozor na složení jídla, které si před spaním dáte. Jestli sledujete počet kalorií, mějte na paměti, že těchto 200-250 kcal musíte ušetřit během dne.
Pozdní svačinka by měla obsahovat hlavně:
- Dlouhé sacharidy, které jsou důležité pro uvolňování energie
- Bílkoviny obnoví buňky svalové tkáně
Je tedy důležité, aby potraviny, které si vyberete pro noční občerstvení, obsahovaly prospěšné látky. Mezi ně patří například tryptofan, což je aminokyselina, patří mezi základní látky a podílí se na produkci melatoninu a serotoninu. Je důležitý pro lidi, kteří mají potíže se spánkem.
Dalšími látkami je melatonin nebo vápník
Melatonin je hormon, který reguluje naše biorytmy. Říká se mu spánkový hormon, najdete ho v hlavně v třešních. Ovesné vločky s mlékem a heřmánkovým čaje mají příznivý účinek na produkci melatoninu v mozku. Konzumujte tedy banány, třesně, mandle nebo celozrnný chléb.
Vápník je minerál, který je důležitý nejen pro kosti. Je důležitý při vedení nervových impulsů, jeho nedostatek může zničit váš spánek. Nízkotučné mléčné výrobky jsou považovány za nejlepší zdroje vápníku.
Volba večerního jídla je na vás, ale pamatujte na množství, které můžete sníst. Můžete si dát ovesné vločky s mlékem, do kterých přidejte plátek banánu nebo třesně. Dát si můžete také ovocné koktejly nebo šálek teplého mléka s malými ovesnými sušenkami.
Také si bez výčitek můžete dopřát také celozrnný toast s otrubami a tuňákem. Tuňák by neměl být v oleji, ale ve vlastní šťávě. Místo něj můžete použít také krabí maso nebo krevety.
Samozřejmostí je zelenina, kterou si můžete dopřát v syrovém stavu nebo si ji ogrilovat či udělat na páře. Přidejte si ji do salátu, k dušenému masu nebo si uvařit zdravou zeleninovou polévku. Jestli trpíte nadváhou, je lepší konzumovat zeleninu syrovou s nízkým obsahem škrobu:
- Okurky
- Rajčata
- Paprika
- Mrkev
Na množství nemusíte koukat ani u bylinek. Na náš noční zdravý spánek má pravidelné jídlo velký vliv. Proto si i před spaním dopřejte jídlo, které si upravíte podle chuti.