Chronická obstrukční plicní nemoc je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě. Hlavní příčinou onemocnění je kouření. Přesto pravděpodobnost takového onemocnění můžeme významně ovlivnit také vaší výživou.
Výživa je klíčovým faktorem našeho zdraví. Naše každodenní stravovací návyky mohou ovlivnit daleko více než bychom čekali. Správné návyky vás ochrání nejen před srdečními chorobami, obezitou a cukrovkou, ale podpoří činnost jiných orgánů jako jsou třeba plíce. Řada odborných studií ukázala, že některé potraviny mají vysoký potenciál chránit plíce před nežádoucími vlivy vnějšího prostředí.
Jaké potraviny vašim plícím prospějí?
Tato kategorie zahrnuje:
- Ryby
- Sýr
- Grapefruit
- Banán
Jak poznat, že vaše plíce nefungují správně?
Mezi nejčastější příznaky patří:
- Kašel s vylučováním hlenu
- Dýchavičnost při cvičení a postupně i v klidu
- Pocit napětí na hrudi
Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí jsou náchylní k respiračním infekcím a mají větší pravděpodobnost závažných příznaků. Je třeba přísně dodržovat preventivní opatření – zejména pak v dnešní době, kdy hrozí riziko nákazy koronavirem. Není bohužel netypické, že se u těchto pacientů vyvinou také další souběžná onemocnění. Mezi ně patří například ischemická choroba srdeční, arytmie, hypertenze, srdeční selhání, rakovina plic, syndrom spánkové apnoe, plicní hypertenze, osteoporóza, diabetes nebo deprese.
Jak probíhá diagnóza?
Spirometrie je základní test pro diagnostiku chronické obstrukční plicní nemoci. Tento test se provádí u lékaře. Dle výsledku vyšetření může váš lékař doporučit další testy jako je rentgen hrudníku, statické měření objemu, oxymetrie nebo antitrypsinový test.
V každém případě vám v takovém případě bude doporučeno udělat některá režimová opatření, která mimo jiné zahrnují skoncování s kouřením. Doporučuje se také očkování proti chřipce a proti pneumokokům, protože infekce dýchacích cest může vést u pacienta s chronickou obstrukční plicní nemocí ke zhoršení onemocnění s vážnými následky.
Jak probíhá léčba?
Základem je použitím různých léků dle stupně závažnosti vašeho stavu. V pokročilých stádiích onemocnění nebo v důsledku souběžných onemocnění (syndrom spánkové apnoe, srdeční selhání, plicní hypertenze) může být nutné použití kyslíku při některých aktivitách nebo soustavně.
Pomáhá také plicní rehabilitace, tedy zlepšení fyzického stavu pacienta, osvojení správného způsobu dýchání a techniky pro zlepšení dušnosti ve specializované laboratoři. Jednou z možností je i chirurgické odstranění poškozených oblastí plic – to však nastává jen pokud předchozí a méně invazivní léčba nezabrala. Velkou roli hraje však také každodenní životní styl, strava a dostatek pohybu. Sami toho uděláte často více než kdejaké léky.
Zdroj: MedicalNewsToday