Trápí-li vás chronické chrápání, nechte se vyšetřit. Může se jednat o předzvěst závažných zdravotních obtíží, které vás mohou ohrozit na životě.
Čas od času chrápe asi každý. Nejčastěji v zimních měsících, v době častých nachlazení a jiných infekcí dýchacích cest. Pokud však chrápete neustále, a navíc hlasitě, měli byste zpozornět. Na vině může být obstrukční spánková apnoe, která je spojována se zvýšeným rizikem mnoha kardiovaskulárních onemocnění, včetně infarktu, říká doktor Nick Villalobos.
Proč lidé chrápou
Lidé chrápou z mnoha různých důvodů. Mezi nejběžnější příčiny chrápání patří:
- Uvolnění svalů v dýchacích cestách: Během spánku se svaly v dýchacích cestách uvolní, což může způsobit zúžení nebo uzávěr dýchacích cest. Při průchodu vzduchu těmito zúženými nebo uzavřenými cestami může docházet ke vibracím měkkých tkání, tedy chrápání.
- Poloha těla při spánku: Poloha těla také může mít vliv na to, zda člověk chrápe. Například spánek na zádech může způsobit, že jazyk a měkké tkáně se posunou zpět do dýchacích cest, což může vést k chrápání.
- Stav nosních cest: Pokud jsou nosní cesty zúžené nebo zablokované, například kvůli rýmě, alergii nebo nosním polypům, může to také způsobit chrápání.
- Alkohol a uvolnění svalů: Konzumace alkoholu nebo užívání některých léků může mít relaxační účinek na svaly, včetně těch v dýchacích cestách, což může zvýšit pravděpodobnost chrápání.
- Zvětšené mandle: U dětí mohou být zvětšené krční či nosní mandle jednou z hlavních příčin chrápání. Mohou totiž zúžit dýchací cesty a omezit průchod vzduchu, což vede k chrápání.
Negativní dopady chronického chrápání
Pokud chrápete jen občas, například když jste nachlazení, váš život to pravděpodobně neovlivní. Jestliže je však chrápání chronické, může to mít negativní vliv na vaše zdraví a jisté negativní dopady i na člověka, se kterým sdílíte ložnici, jako například:
- Poruchy spánku: Chrápání může způsobit přerušovaný spánek a narušit normální spánkový cyklus. Lidé, kteří chrápou, se často během noci budí, což může vést ke snížení kvality spánku a mít negativní dopad na jejich soustředění, náladu a celkový zdravotní stav.
- Denní ospalost: Nedostatek kvalitního spánku kvůli chrápání může vést k nadměrné ospalosti během dne. To může zvýšit riziko úrazů, zejména při provádění činností vyžadujících pozornost, jako je řízení motorového vozidla nebo obsluha strojů.
- Vztahové problémy: Chrápání může ovlivnit nejen osobu, která chrápe, ale také jejího spánkového partnera. Hlasité chrápání může rušit spánek obou a dlouhodobá frustrace může vést dokonce až k rozpadu vztahu.
- Sociální a psychologické obtíže: Lidé, kteří chrápou, mohou zažívat sociální obtíže, jako je hanba nebo ostych kvůli hlasitému chrápání. Chrápání může mít negativní vliv také na psychický stav. Chrápající osoby mohou trápit například podrážděnost, špatná nálada a úzkostné nebo depresivní stavy.
Největším strašákem spojovaným s chrápáním jsou kardiovaskulární problémy
Kromě výše zmíněných obtíží bylo chrápání také spojeno s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je hypertenze (vysoký krevní tlak), srdeční choroby a mrtvice. Opakované probouzení během noci a narušení normálního spánkového cyklu totiž může mít nepříznivý vliv na kardiovaskulární zdraví.
Jak přesně chrápání ovlivňuje kardiovaskulární zdraví
Chrápání je obvykle způsobeno překážkou v dechu, odborně nazývanou obstrukční spánková apnoe. Ta způsobuje krátké přerušení dýchání během spánku, k němuž dochází i 20 až 30krát za hodinu a které zapříčiňuje pokles hladiny kyslíku v krvi. Když hladina kyslíku klesne, mozek vás vyburcuje k bdělosti, abyste se zhluboka nadechli, a vy se probudíte, většinou si to však nepamatujete. Přerušované dýchání také způsobuje nárůst kortizonu a adrenalinu, stresových hormonů, které přispívají k vysokému krevnímu tlaku, srdečnímu selhání a infarktu.
Chrápání tedy sice nutně nemusí být příznakem kardiovaskulárního onemocnění, ale může být symptomem spánkové apnoe. Vzhledem k tomu, že spánková apnoe může vést k srdečnímu selhání a dalším závažným stavům, je důležité určit příčinu chrápání, zejména pokud je chronické a hlasité. Jestliže tedy vy, nebo váš blízký dlouhodobě chrápete, poraďte se s lékařem a začněte příčinu chrápání co nejdříve řešit.
Zdroj: Healthline