Pandemie koronaviru nejvíce zasahuje pacienty, kteří mají současně vážné chronické onemocnění. Je mezi nimi nejvyšší výskyt komplikací, které mohou vést až ke smrti. Riziková skupina zahrnuje také lidi s onemocněním jater, včetně tukové hepatózy.
COVID-19 je pro pacienty s nemocnými játry nebezpečný
Obezita a mastná hepatóza zvyšuje riziko úmrtí až šestkrát. Mnoho dalších hepatibiliárních patologií je nepříznivým pozadím pro COVID-19. Národní lékařská asociace pro studium komorbidních nemocí vydalo několik doporučení, která se týkají právě těchto pacientů.
Pacienti s vážnou jaterní nemocí musí přísně dodržovat protiepidemická pravidla, aby se infekci zabránilo. U lidí, kteří trpí chronickým onemocněním hepatobiliárního systému může infekce vést k exacerbaci a dekompenzaci, což má za následek častá úmrtí. Takoví lidé mají zvýšené riziko poškození lékem při léčbě COVID-19.
Jak koronavirus játra poškozuje? Zvýšené jaterní enzymy jsou v krvi asi 50 % pacientů, kteří se léčí v nemocnici. U některých se vyvíjejí také klinické příznaky poškození hepatobiliárního systému. Existují tři mechanismy poškození jater, patří sem přímá virová infekce, nadměrná imunitní odpověď, což znamená, že reakce na nemoc může být horší než nemoc samotná a také užívání léků. Většina pacientů, kteří se léčí s COVID-19, mají předepsané různé léky. Některé jejich kombinace jsou ale pro játra toxické.
Jak svá játra ochránit?
Léky, které se používají k léčbě onemocnění hepatobiliárního systému pomáhají játra chránit. Je jich spousta druhů. Kyselina ursodeoxycholová (UDCA) je podle lékařské asociace nejlepší volbou pro prevenci a následnou léčbu komplikací s játry.
UDCA totiž chrání a obnovuje buňky nejen samotných jater, ale také chrání žlučovody. Má několik dalších účinků, které zabrání zvýšení rizika dalších komplikací s nemocí COVID-19. Dále se tato kyselina doporučuje u všech pacientů s chronickou patologií hepatobiliárního systému.
Patří sem také pacienti, kteří COVID-19 nemají. U pacientů, kteří se koronavirem nakazili, je UDCA předepsána. Jestliže mají pacienti závažný průběh infekce, nebo se objevily klinické a laboratorní příznaky poškození jater, zároveň s koronavirem, je tato kyselina silným prostředkem, jak játra ochránit.
UDCA má protizánětlivé, antifibrotické i imunomodulační účinky. Proto léky na bázi UDCA snižují riziko nejen plicního edému, ale také cytokinové bouře nebo zjizvení plicní tkáně na pozadí virové pneumonie.