Dlouhodobý průjem může mít nejrůznější příčiny. Protože se nejedná o samostatnou nemoc, je vždy příznakem jiného onemocnění či poruchy, říká lékařka Elaine K. Luo.
Zkušenost s průjmem má bez rozdílu každý z vás, avšak lišit se může četnost takových příhod, popřípadě jejich chronicita. Občasná řídká stolice neznačí žádné zdravotní problémy, pouze upozorňuje na momentální nepohodu organismu (například jste snědli zkažený jogurt, vypili příliš kávy apod.). Naproti tomu dlouhodobé problémy tohoto charakteru značí probíhající nemoc, popřípadě jiný problém, který váš organismus zažívá.
Chronický čili dlouhodobý průjem je problém
Z medicínského hlediska rozlišujeme průjem akutní a chronický. Akutní příhody vznikají většinou v reakci na nějakou infekci či nevhodnou stravou. Většinou trvají jeden den, avšak výjimkou není ani dní více. Pokud však střevní problémy neustupují ani za několik týdnů, potýkáte se s chronickým průjmem, který může být nebezpečný. Příčiny chronického průjmu jsou rozličné, avšak vždy byste měli vyhledat lékaře a vyžádat si zevrubnou prohlídku.
Mezi nejčastějšími příčinami chronického průjmu jsou onemocnění tlustého či tenkého střeva nebo nemoci žlučníku, jater či slinivky břišní. V méně častých případech jsou příčinou nemoci orgánů vně trávicího traktu, jako jsou štítná žláza či ledviny. Mnohdy se ve spojitosti s častou řídkou stolicí objevují křeče v břiše, nevolnosti a zvracení. Výjimkou není ani pocit slabosti. Velkým problémem je odvodňování, které může vést až k dehydrataci organismu.
Zajistěte vydatný přísun tekutin a dostatečnou výživu
Dostatečnou hydrataci je nutné zajistit v případě jak akutního, tak chronického průjmu. Té docílíte jednoduše tím, že budete více pít, což vám doporučí i lékař, se kterým budete svůj stav konzultovat. V případě výživy upřednostněte lehce stravitelné potraviny, díky nimž dosáhnete rychlejší regenerace střevní sliznice. U ohrožených jedinců a dětí může být při dlouhodobých obtížích nutné podávat k přiměřené hydrataci výživě infúze.
Chronické potíže odbouráte zjištěním příčiny a jejím vyřešením (tedy až lékař identifikuje nemoc, která chronický průjem způsobuje, a nasadí adekvátní léčbu), akutní průjem můžete ovlivnit vy sami. V tomto případě je dobré se zamyslet, nekonzumujete-li příliš kávy či alkoholu, které mohou k průjmům vést. Veškeré potraviny byste měli před konzumací nejprve omýt či tepelně zpracovat a striktně dodržovat hygienu (infekci si do těla nejčastěji zavlečete právě z neumytých rukou).
Zdroj: Healthline