Ačkoli se může zdát příprava kuřete jednoduchá, většina lidí při ní dělá stále spoustu chyb. Pokud máte kuřecí maso rádi i vy, pozor na tyto faktory.
Kuřecí maso patří mezi nejoblíbenější potraviny v České republice, a to hned z několika pádných důvodů. Jeho příprava je poměrně snadná, dá se sehnat za pár peněz a ve finále je plné užitečných živin, jako jsou dle serveru Healthline bílkoviny a zdravé tuky. Bohužel však ne každý postupuje při jeho přípravě správně, což se může nepěkně vymstít v následujících dnech či týdnech. Existuje totiž riziko nakažení nebezpečnou bakterií.
Nebezpečné bakterie v kuřecím mase
Příprava kuřecího masa je jednoduchá a nevyžaduje mnoho času. Přesto se však během ní můžete dopustit závažných chyb, které mohou ohrozit vaše zdraví. Zásadní je podle některých odborníků nemýt kuře zasyrova. Je totiž možné, že se na jeho povrchu nachází bakterie, např. Salmonela, a ty by ve výsledku kontaminovaly vaši kuchyni a nádobí ve dřezu. Nakazit se pak jimi může naprosto každý.
Pokud se bakterie dostane do organismu člověka, může mu způsobit řadu zdravotních problémů. Nejvíce je však postižen trávicí trakt, uvádí lékař Graham Rogers, což se také projevuje častým zvracením, průjmem, nevolností a dalšími obtížemi. Rovněž pak může být přítomna horečka a závratě, které střídá období únavy a v některých případech i paralýzy. Náchylné jsou zejména děti a lidé s oslabenou imunitou, pro které může být onemocnění smrtelné.
Při ohřívání těchto potravin vám podle odborníků hrozí tragické následky. Tuto chybu dělá většina lidí
Škodlivé bakterie zničí vysoká teplota
Škodlivé bakterie za normálních okolností zabije teplo, kterému maso vystavíte. Zapomínat byste proto neměli ani na dostatečné tepelné zpracování masa, zdůrazňuje doktor Rogers, a kontrolu jeho propečení poté, co ho položíte na talíř. Zároveň se ho snažte neomývat, a pokud je to nutné, utřete ho papírovými utěrkami a ty následně zlikvidujte. Poté ho stačí položit na pánev a nechat smažit nebo vložit do trouby, čímž si zajistíte lahodný pokrm a budete si ho moci bez jakéhokoli rizika vychutnat.
Maso by poté mělo zůstávat v ledničce v sáčku, který zamezí tomu, aby se syrové šťávy dostaly na jiné potraviny. Tímto způsobem s ním zacházejte i při ukládání do mrazáku, aby nedošlo k další možné kontaminaci. V zásadě je pak dobré omývat všechno nádobí, které přišlo s masem do kontaktu, horkou vodou a silným mycím prostředkem. Opatrní byste měli být i při rozmrazování kuřecího masa, jak jsme na ZdravémStravování již dříve uváděli.