Čištění zubů patří mezi základní hygienu a dbát by na něj měl naprosto každý. Někteří se mohou nicméně dopouštět i chyb.
Pokud vás trápí bolesti zubů, změny jejich barvy či jiné problémy, mohou za tím stát typické chyby při jejich čištění. Abyste se proto příznaků vyvarovali, zaměřte se na prevenci a stejně tak i svůj pravidelný jídelníček. Právě ten totiž může mít vliv na žloutnutí zubného povrchu, a pokud byste neomezili konzumaci určitých potravin, budou vás dle doktorky Christine Frank příznaky trápit i nadále. Stejně tak může být rizikové kouření a pití alkoholu.
Typické chyby při čištění zubů
Lidé se dopouští řady chyb při čištění zubů, které mohou vést k jejich soustavnému ničení, zmiňuje Jennifer Archibald. To se týká například používání příliš tvrdého kartáčku, neboť poškozuje dásně a zubní krčky. Je mnohem lepší zaměřit se na měkký druh, ani s tím však není vhodné příliš tlačit. Nadměrný tlak totiž může poškozovat sklovinu a vést k nepříjemné bolesti. Zásadní je pak i správná technika čištění, tedy provádění jemných krouživých pohybů od dásní ke koruně zubu.
Škodit vám může rovněž příliš krátké čištění zubů. Nejlépe uděláte, když si na něj vyhradíte alespoň 2 minuty, což je ideální doba pro odstranění bakterií a nečistot. Neméně důležité je zaměřit se na něj dvakrát denně. Zejména v noci totiž mohou zbytky jídla negativně ovlivňovat zdraví dutiny ústní a přispívat k nebezpečným problémům. Dále byste dle lékařky Christine Frank neměli zanedbávat mezizubní prostor.
Tyto neobvyklé barvy jazyka slouží jako poslední varování. Jde o příznaky vážných onemocnění
Co se pak týká žloutnutí zubů, může k němu přispívat zejména kouření nebo užívání žvýkacího tabáku, uvádí dále Jennifer Archibald. Stejně tak bývá na vině i dieta s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, užívání určitých léků, špatná ústní hygiena, chronické sucho v ústech a konzumace nápojů, jako je čaj, káva nebo červené víno. Na Zdravém Stravování jsme také psali o nejúčinnější prevenci zubního plaku a jak se ochránit před nebezpečnými problémy.