Pokud patříte mezi část populace, která maso, pro jeho lepší trvanlivost, dává do mrazáku a potom se pouští do rozmrazování, pak je tento článek právě pro vás. Ať už to je z důvodu, že jste maso od někoho dostali a zrovna máte uvařené nějaké jídlo, nebo je pro vás jednodušší jet na nákup pouze jednou týdně. Zmražením masa zabráníme jeho zkažení.
Pozor na tyto chyby
Při rozmrazování masa je velice důležité využít postupu, který masu ponechá jeho chuť. Samozřejmě chuť tohoto masa nebude taková, jaká by byla, pokud byste vařili z masa čerstvého, nicméně je pochopitelné, že ne vždy z čerstvého masa vařit lze. Dva způsoby, kterými rozhodně není dobré maso rozmrazovat, jsou tyto.
- Při pokojové teplotě
- V mikrovlnné troubě
Je velice prosté, proč tyto dva způsoby není dobré využít. Co se týče rozmrazování při pokojové teplotě, nemůžeme plně důvěřovat člověku, který pro nás maso nařezával. Přímo teplé prostředí by mohlo prospět škodlivým bakteriím, které se v mase mohou, od doby, kdy bylo krájeno, nacházet. Rozmrazení masa v mikrovlnné troubě by pro váš organismus také nebylo nejvhodnější řešení.
Správný postup
Správně maso rozmrazíme tak, že ho z mrazáku přesuneme do lednice. Tento krok provedeme přibližně dvanáct až čtyřiadvacet hodin před jeho přípravou. Tento krok nám zajistí, aby maso neztratilo svou šťávu a bylo o mnohem chutnější.
Po rozmrzení hovězího masa ho lze znovu zmrazit, a tak jeho životnost prodloužit až na jeden rok bez toho, aniž by ztratilo svou chuť. V případě mletého hovězí by se mělo z chladničky spotřebovat maximálně do tří dnů.
Kuře je schopné vydržet v mrazicím boxu až rok, ovšem nedoporučuje se z něj po delší době v mrazáku dělat hlavní chod. Nejlépe tedy uděláme, pokud ho zpracujeme ještě čerstvé. Vepřové maso bychom neměli v mrazáku ponechat na delší dobu než dva měsíce.
Fotografie: Depositphotos