Ačkoliv je cibule považována za jednu z nejzdravější potravin, její konzumace s sebou přináší také některé nevýhody. Může vám například způsobit pálení žáhy.
Cibule je velmi oblíbená a zároveň také léčivá potravina, kterou používali pro její zdravotní přínosy již staří Řekové, Římané a mnoho dalších kultur tisíce let zpátky. Stejně tak ji i dnes svět medicíny považuje za jeden z nejsilnějších přírodních léků – má totiž protizánětlivé, antibakteriální, antitrombotické, protirakovinné a antioxidační účinky. I přesto je však důležité brát na vědomí, že cibule může při nadměrné konzumaci vyvolat u některých lidí vedlejší účinky, jako je například pálení žáhy nebo zhoršení syndromu dráždivého tračníku, říká doktorka Amy Richter.
Může zhoršovat příznaky syndromu dráždivého tračníku
Syndrom dráždivého tračníku je onemocnění, které se vyznačuje příznaky, jako je nadýmání, bolest břicha, křeče, plynatost, celková slabost a abnormální pohyby střev. Mezi nejlepší způsob, jak si od tohoto nepříjemného problému ulevit, je nastavit vhodný stravovací režim – přesto je však nutné poznamenat, že potraviny onemocnění nezpůsobují, ale mohou vyvolat některé jeho příznaky. Právě proto se doporučuje vyhýbat se potravinám s pomalu se vstřebatelnými sacharidy, které se právě nachází v cibuli (a také česneku nebo kokosu).
Alergické reakce
K alergickým reakcím dochází v momentě, kdy váš imunitní systém začne nepříznivě reagovat na bílkoviny z určitých potravin. To ovšem může ovlivnit některé orgány, jako je zejména kůže, střeva a srdce, a funkce vašeho těla (především co se týče správy dýchacího a nervového systému). Právě cibule patří mezi plody přírody, které často mohou vyvolávat tyto reakce – důvodem je především skutečnost, že se v ní mohou vyskytovat alergeny typické pro rostliny čeledi liliaceae a pyly trav.
Může dráždit oči
Pokud jste již někdy krájeli cibuli, pravděpodobně víte, jak nepříjemný pocit pálení v očích může tato potravina vyvolat. Důvodem je především skutečnost, že při jejím krájení dochází k produkci metabolitu sýry zvaného lachrymatorní faktor, který funguje jako chemický obranný mechanismus proti živočichům a mikrobům. Jedná se navíc o těkavou sloučeninu, což znamená, že se velmi snadno odpařuje. Může se tedy velmi snadno dostat do vašich očí a způsobit tak nepříjemné reakce.
Může způsobit pálení žáhy
Konzumace cibule může v některých případech vyvolat také gastroezofageální refluxní chorobu, což je stav, během kterého se obsah žaludku vrací zpět do jícnu. Jedná se však o velmi nepříjemný problém, který způsobuje pocit pálení na hrudi a další příznaky. Dochází k němu v momentě, kdy se uvolní sval na konci jícnu a umožní průchod potravy a žaludeční kyseliny zpět do jícnu. Pokud se tedy s pálením žáhy potýkáte pokaždé, co sníte cibuli, raději byste se jí měli vyhýbat.
Špatný dech
Mezi dobře známé vedlejší účinky cibule patří především skutečnost, že vám po její konzumaci může zapáchat dech – stejně tak je tomu například česneku. Pokud byste si i přesto na ní rádi pochutnali, můžete se ochránit před tímto příznakem tím, že si po jídle vyčistíte zuby, budete používat zubní nitě, vypláchnete si ústa ústní vodou, nebo si můžete dát jednoduše žvýkačku.
Zdroj: Healthline