Možná jste někdy zaregistrovali, že se na nachlazení doporučuje poněkud zvláštní léčba. Spočívá v tom, že se půlka syrové cibule nebo její plátky vloží do ponožky na noc a nechají se na chodidle celou noc působit. Díky tomu má dojít ke snížení příznaků chřipky a nachlazení a k rychlejšímu vyléčení. Také vám to připadá tak bizarní? Někteří lidé ale zarytě tvrdí, že to skutečně funguje.
Tato metoda se datuje do dob před 1500 lety, kdy se pokládaly počátky tradiční čínské medicíny. Tehdy se věřilo, že nemoci se přenáší zatuchlým a nečistým vzduchem a že také nemocné tělo je jakýmsi způsobem nečisté a je nutné jej očistit. A právě cibule přiložená na pokožku nohy to měla přes noc dokázat.
Tento způsob léčby se poté postupně propojoval i s čínskou reflexiologií, která zase věří, že na chodidlech máme body, které jsou přímo propojené s určitými orgány v našem těle. Právě díky tomu je možné zbavit se pomocí cibule těchto zdravotních problémů:
- snižování horečky
- potlačování rýmy a nachlazení
- detoxikace těla
- ničení bakterií a virů
Co na to říká věda?
Bohužel věda se k tomuto způsoby léčby nachlazení staví poněkud zdrženlivě. Neexistují vědecké studie, které by se zabývaly přímo účinností cibule v ponožce. Není tedy možné její účinky zcela vyvrátit, ale vědci tuto metodu neberou příliš vážně. Ostatně podobně se staví i k reflexiologii samotné.
Podle vědy neexistují přesvědčivé důkazy, že by se masáží určitých bodů na chodidle dalo docílit uzdravení jakéhokoliv orgánu. Proti ale hovoří zkušenosti řady jiných lidí, kteří mají s těmito metodami osobní a dobrou zkušenost.
Zkuste to i vy
Co z toho tedy plyne? Pokud chcete, můžete tomu dát šanci. Nic pravděpodobně nezkazíte a třeba přijdete na to, že na vás tato léčba platí. Jak na to? Pokud máte nějaké staré ponožky, můžete plátky cibule vložit přímo tam. Druhou z možností je cibuli připevnit igelitovým kuchyňským obalem, čímž zabráníte načichnutí ponožky a ložního prádla.
Jsou i jiné možnosti?
Kromě cibule v ponožce lze ale využít i celou řadu jiných přírodních léčebných metod, které mají vědecky potvrzené účinky. Stačí třeba zmínit oblíbený zázvor nebo citron. Stále dáváte šanci přírodní léčbě, ale pravděpodobně se můžete spolehnout na to, že výsledek bude lepší, a i léčba samotná bude příjemnější.
Fotografie: Freepik