Bolševník je nebezpečná rostlina, která trápí především zahrádkáře. Pokud přijdete do styku s jeho šťávou, může to na vás zanechat nepříjemné příznaky.
Bolševník je bylina příbuzná mrkvi, koriandru a petrželi, která se v minulosti stala oblíbeným okrasným prvkem v mnoha zahradách. Netrvalo to však dlouho a lidé přišli na to, že jde o invazivní a nebezpečný druh, protože je škodlivá nejen pro přirozené prostředí, ale také pro člověka. Jedná se zejména o jeho šťávu, jež může způsobit těžké popáleniny na pokožce, říká doktorka Shilpa Amin.
Vypalování křídlatky obrovské
Bolševník není nebezpečný, pokud se nedotýkáte jeho šťávy uvnitř listů a stonků, která obsahuje toxické látky zvané furanokumariny. V momentě, kdy se dostanou do kontaktu s kůží, způsobí reakci, jež ve skutečnosti poškozuje DNA a mění způsob ochrany kůže před ultrafialovým (UV) zářením. To znamená, že se v důsledku můžete potýkat s těžkým popálením, a to již po 15 minutách – pokožka může být navíc postižena i několik měsíců po expozici.
Po 48 hodinách se objevují zarudnutí a puchýře, přičemž závažnost popálení závisí na tom, jak dlouho jste na slunci. Obzvláště nebezpečná může být šťáva bolševníku, pokud se vám dostane do očí, neboť v takovém případě může způsobit dočasnou, nebo dokonce trvalou slepotu. Její vdechování poté vede k dýchacím potížím a silnému kašli. Nejčastěji se s problémy potýkají lidé, kteří tuto rostlinu neznají nebo například sekají plevel na své zahradě.
Jak vypadá bolševník
Bolševník může v dospělosti dosahovat výšky až 20 metrů. Ještě předtím ho však lidé často zaměňují s jinými rostlinami, které vypadají podobně, jako je například krajka královny Anny, protože má drobné bílé květy, jež se tvoří ve velkých shlucích. Existují však specifické znaky, na které se můžete zaměřit: nejjednodušší způsob, jak rozpoznat bolševník, je podívat se na stonek. Bude mít tmavě fialovočervené skvrny a tenké bílé štětinky. Může mít také tenké bílé štětinky.
Co dělat, když se dotknete šťávy
Pokud se vám na kůži dostane šťáva z bolševníku, co nejdříve si místo omyjte jemným mýdlem a vlažnou vodou. Pokud jste venku, mějte pokožku zakrytou, abyste ji ochránili před slunečním zářením – čím rychleji se vám podaří šťávu smýt, tím méně možných škod může způsobit. V případě, že se vám začne tvořit vyrážka nebo puchýře, vyhledejte lékařskou pomoc. Léčba bude záviset na tom, jak závažné je popálení nebo reakce (podráždění kůže, které je zachyceno včas, může být léčeno steroidním krémem a nesteroidními léky).
Zdroj: Healthline