Vše, co nutně potřebujete vědět o sinusitidě neboli zánětu vedlejších nosních dutin. Zjistěte, jak se projevuje, co ho způsobuje a jaká je nejvhodnější léčba,
Sinusitida, sinusová infekce nebo také rhinosunisida. To vše jsou názvy pro nemoc v podobě zánětu vedlejších nosních dutin, která může být nejen velmi nepříjemná, ale také zdlouhavá. Obvykle ji způsobují infekční houby, viry a bakterie a kromě toho se rozděluje na dva základní typy. O jaké typy se jedná, jak je od sebe rozeznat a jak správně zvolit léčbu? Více prozradila lékařka Stacy Sampson.
Když sinusitida zaútočí
Jak již název napovídá, sinusitida neboli zánět vedlejších nosních dutin patří mezi onemocnění postihující nos. Od klasické rýmy nebo nachlazení se však poměrně hodně liší, a není tak příliš těžké toto onemocnění rozeznat. Větší problém přichází ve chvíli přesného určení, neboť sinusitida se rozděluje na dva základní druhy.
Jedná se o sinusitidu akutní a chronickou. Obě varianty se liší převážně v délce trvání, intenzitě příznaků a také v možnostech léčby. Jak tedy rozeznat, o který z těchto dvou druhů se jedná, a podle čeho zvolit správnou a především účinnou léčbu? V mnohém vám pomůže příčina nemoci a také přesné a jasné signály vašeho těla.
Akutní sinusitida
Akutní zánět vedlejších nosních dutin obvykle trvá přibližně 6–8 týdnů a jeho nejčastější příčinou jsou bakteriální infekce různých druhů. K sinusitidě tak dochází zejména po neléčené rýmě, která má na svědomí nejen vznik nemoci, ale také podstatně zhoršený průběh celého trvání. První známky této nemoci se tak projevují přibližně týden po ústupu rýmy a nejčastěji se jedná právě o tyto příznaky:
- častá a výrazná bolest hlavy,
- nepříjemný tlak v okolí kolem nosu a očí,
- bolest hrudníku a zhoršená fyzická kondice,
- nosní kongesce na obou stranách (může se jednat i o ucpání jedné nosní dírky, jedná se ale o méně běžný jev),
- částečná nebo úplná ztráta čichu,
- hnisavá rýma bílého nebo žlutozeleného zbarvení,
- vysoká citlivost některých částí obličeje,
- mírná nebo i zvýšená horečka,
- bolest zubního oblouku,
- bolest krku, nepříjemný kašel (zejména v leže),
- vysoká únava během dne, celková slabost a vyčerpání.
Chronická sinusitida
Co se týče diagnostikování chronické sinusitidy, to bývá podstatně složitější. Nejdříve se totiž celá nemoc může jevit jako akutní, pokud je však její trvání delší než 3 měsíce, považuje se za chronický zánět vedlejších nosních dutin. Oproti akutní sinusitidě ho však způsobují bakterie v podobě hub, které jsou obtížněji léčitelné než běžná bakteriální infekce. Co se týče příznaků, ty bývají méně výrazné a jedná se spíše o:
- soustavně ucpaný nos,
- přetrvávající slizniční rýma,
- zvýšená únava a naopak snížená fyzická výkonnost,
- občasné bolesti na hrudi a nepříjemný kašel,
- nepříjemný tlak v okolí nosu, zubů a očí,
- zvýšená citlivost obličeje,
- možná krátkodobá ztráta čichu.
Příčiny sinusitidy
Ačkoliv nejčastější příčinou zánětu vedlejších nosních dutin bývá právě neléčená rýma, těchto příčin může být i mnohem více. Obecně totiž k sinusitidě dochází tehdy, když jsou otvory nosní nebo ústní dutiny (tedy ústa a nos) zablokovány a hromadí se v nich slizniční sekrety. Ty pak znatelně přispívají k lepšímu množení i šíření bakterií a nemoc je na světě. Kromě rýmy tedy k takovému stavu může docházet například i v případech:
- infekce nebo zánětu nosní ciliární sliznice,
- při alergiích,
- obstrukce dutin způsobené anatomickými problémy (odchýlená přepážka, nosní polypy…),
- hypertrofie lymfoidní tkáně (především u dětí),
- zhuštění sliznice v důsledku dlouhodobého kouření,
- změna tlaku v dutinách související se změnou nadmořské výšky (potápění, výšlapy do vysoké nadmořské výšky, let letadlem…).
Diagnostika a léčba sinusitidy
Pokud víte, že jste po prodělání neléčené rýmy, nebo se u vás začnou projevovat některé z výše uvedených příznaků, v první řadě kontaktujte svého lékaře nebo otolaryngologa, který vás pošle na příslušné testy. Ty se nejčastěji provádějí pomocí nosní endoskopie, která lékaři hezky ukáže, jak vypadá vaše nosní dutina.
V případě potvrzení nákazy se poté řeší příčina nemoci, a nejspíše vás tak budou čekat další alergologické a jiné testy. Během těch vám budou samozřejmě také předepsány léky, které mírní příznaky nemoci a napomáhají k lepšímu hojení poškozené a namožené nosní dutiny. Ty mohou být jak v podobě tablet, tak i sirupu, nebo dokonce injekcí.
Zdroj: Healthline