Co je Ájurvédská strava a může vám pomoci při hubnutí?

Co je to Ájurvéda? Jedná se o nejstarší komplexní lékařský systém na jehož konci je zdravý člověk. Tento starodávný způsob stravování vám dává výběr potravin podle typu vašeho těla. Wellness, masáže, akupunktura, meditace a aromaterapie jsou stále vyhledávanější. Zájem však vzrostl také o výživu a stravovací postupy.

Ajurvédská strava existuje po tisíce let a vychází z principů ájurvédské medicíny. Důraz je kladen na vyvážení různých energií v těle – k dosažení lepší synergie a zlepšení zdraví těla a mysli.

Typ těla určuje hlavní stravovací principy. Podle ájurvédy existuje vesmír, který tvoří pět prvků:

  • vayu (vzduch)

  • jala (voda)

  • akash (vesmír)

  • teja (oheň)

  • prithvi (země)

Předpokládá se, že tyto prvky vytvářejí tři odlišné dosahy nebo typy těla, které se vztahují k energii, která cirkuluje uvnitř těla. V podstatě v každém proudí z těchto tří, od každého něco, přičemž jedna je obvykle dominantní.

Vata (vesmír a vzduch): Vata řídí základní tělesné funkce, včetně mysli, dýchání, průtoku krve a trávení. Lidé s touto „doshou“ jsou obvykle hubení a energičtí. Když jsou mimo rovnováhu, mohou mít problémy se zažívacím traktem, únavou, úbytkem hmotnosti, nespavostí nebo úzkostí.

Pitta (oheň a voda): Tato „dosha“ řídí metabolismus, hormony a trávení. Lidé s „pitta dosha“ mají často střední stav. Pokud jsou mimo rovnováhu, mohou se potýkat s vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, záněty nebo zažívacími problémy.

Kapha (voda a země): Tato „dosha“ řídí imunitu, růst svalů a sílu. Lidé s dominancí „kapha dosha“ mají obvykle robustnější tělo. Pokud jsou mimo rovnováhu, mohou mít problémy s řízením hmotnosti, retencí tekutin, cukrovkou, depresí, alergiemi nebo zdravím plic.

Dosha určuje, kterým potravinám byste měli dát přednost a kterým se naopak vyhýbat. A podle ájurvédské praxe, jakmile budete v rovnováze, budete přirozeně toužit po jídlech, která jsou pro udržení vašeho zdraví nejvýhodnější.

Strava podle typu těla

Ájurvédská strava také identifikuje 6 hlavních chutí s výrazně prospěšnými účinky: sladká, kyselá, slaná, štiplavá, hořká a svíravá. Zahrnutí všech šesti chutí do vašich denních jídel znamená, že se neustále cítíte vyživování a spokojení. Pokud některé chutě převládají nad ostatními anebo úplně chybí, může to vyvolat touhu po nezdravých potravinách – nebo vyhodit tělo z rovnováhy. Například konzumace štiplavé, hořké a svíravé chuti pomáhá čelit sladkým, kyselým a slaným. To může omezit touhu přejídat se, což může vést ke zdravotním problémům, protože jsou charakteristické pro rychlé občerstvení nebo zpracovaná jídla.

Typ vata – lidé v tomto typu by měli minimalizovat studené a syrové potraviny a příliš mnoho kofeinu. Místo toho by měli upřednostňovat teplá jídla, která jsou dominantní ve sladké, slané a kyselé chuti. Sladká jídla, jako celá zrna, škrobová zelenina a med, mají uklidňující účinek na tělo. Slaná jídla, včetně stolní soli a solených ryb, zvyšují chuť k jídlu. A kyselá jídla, jako jsou citrusy, bobule, nakládané potraviny, napomáhají trávení.

Typ pitta – tito lidé by měli redukovat horká a kořenitá jídla a vyhýbat se alkoholickým a fermentovaným potravinám. Místo toho by se měli zaměřit na sladká, hořká a svíravá jídla. Hořká jídla, včetně listové zeleniny, brokolice a celeru, pomáhají s detoxikací. A svíravá jídla, jako je čočka, fazole, zelená jablka a granátové jablko, pomáhají vyrovnat pittu.

Typ kapha – lidé s kapha dosha by měli omezovat slaná nebo těžká jídla a mléčné výrobky. Místo toho by měli upřednostňovat štiplavou, hořkou a svíravou chuť. Štiplavou chuť najdete v paprikách, česneku, cibuli, hořčici a zázvoru, pomáhá vyčistit dutiny a podporuje pocení.

Může se ájurvédskou stravou i zhubnout?

Ačkoliv na toto téma bylo provedeno jen málo studií, nelze tak jednoznačně potvrdit. Nicméně, ájurvédská strava vede k rovnováze a z jedné studie vyplynulo, že lidé, kteří praktikovali životní styl založený na ájurvédě (jóga, meditace, stravování) skutečně začali hubnout a dokonce se jim podařilo váhu udržet. Celkově se tento typ stravování zaměřuje především na čerstvé potraviny, dostatek vitamínů, minerálů, vlákniny, antioxidantů, žádná smažená jídla, polotovary, nezdravé potraviny, což vede automaticky tělo, aby se samo nastavilo do správného režimu.

Ájurvédská strava také zahrnuje spoustu bylin a koření. Kromě toho, že jsou bohatými zdroji antioxidantů, působí některé přírodní koření jako prebiotika – která vyživují prospěšné bakterie ve střevech. Bylinky a koření má protizánětlivé a jiné prospěšné účinky. Byliny i koření rovněž prokazatelně zvyšují sytost. O některých, včetně zázvoru a feferonek, je známo, že hubnutí výrazně podporují.

Obrázky: yogajournal.com