Lidské tělo je komplexní, vzájemně propojený ekosystém a střeva jsou místem, které nejvíce ovlivňuje vnější svět. Střeva působí jako přední linie imunitního systému, protože jsou neustále vystavovány novým mikroorganizmům a molekulám, které pocházejí z toho, co jíme a pijeme. Procesy, které se odehrávají ve střevech se podílejí na centrálním nervovém systému, mozku a dokonce ovlivňují naši náladu. Co je to tedy ten mikrobiom?
Mikrobiom představuje souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského organizmu. Zahrnuje soubor kvasinek, bakterií, virů, hub, prvoků vyskytujících se na lidském těle a v něm. Na rozdíl od plic, srdce či mozku se mikrobiom neskládá z lidské tkáně, ale bilionů bakterií. Věří se, že lidé mají ve svých střevech až tři kilogramy bakterií a každý jednotlivý mikrobiom je stejně jedinečný, jako je otisk prstu.
Bakterie, které neškodí
Většinou máme tendenci bakterie a viry považovat za škodlivé, ale ne vždy je to pravda. Úloha mikrobiomu je pro lidské tělo zásadní v tom, že de facto působí jako orgán, který ovlivňuje trávení, imunitní systém, stárnutí, náladu, zdraví kůže, ale i kognitivní funkce. Důležitý není pouze pro střeva, ale i zdraví pokožky.
Poprvé je lidské tělo vystaveno mikrobům během porodu. Je rovněž rozdíl, zda se dítě narodí vaginálně anebo císařským řezem. Děti narozené vaginálně jsou kolonizovány především bakteriemi rodu Lactobacillus. Děti narozené císařským řezem jsou vystaveny kožním mikrobům, jako jsou Staphylococcus, Corynebacterium a Propionibacterium. To, zda se dítě narodilo doma nebo v nemocnici, může také ovlivnit složení mikrobiální toxicity dítěte. Jak děti rostou, jejich mikrobiologie se mění.
V prvních měsících života je tělo kolonizováno relativně malým množstvím mikroorganismů – jen asi 100. Ve věku 3 let má dětská mikrobiota blíže k 1000 druhům mikroorganismů a začíná se podobat mikrobiální látce dospělého. Puberta a mnohem později menopauza jsou dvě další životní události, které mohou významně změnit složení mikrobiální mikroflóry.
Jak pozitivně ovlivnit mikrobiom?
Mikrobiální složení se může v celém střevě lišit. Většina z nich je koncentrovaná v tlustém střevě. Bakterie v průměrném dospělém střevě zahrnují Bifidobacterium, Lactobacillus, Bacteroides, Clostridium, Escherichia, Streptococcus a Ruminococcus. Nejen, že dieta ovlivní mikrobiální složení mikroflóry, mikrobiota ovlivňuje nutriční hodnotu potravy. Ačkoli se specifické bakterie liší, sdílejí mnoho stejných genů.
Lidé nemají schopnost produkovat enzymy potřebné k rozkladu složitých živin. Avšak střevní bakterie tuto schopnost mají a jsou naprosto nezbytné pro správné trávení. Bakterie nám umožňují jíst různorodou stravu a získávat širokou škálu mikroživin a fytonutrientů. Mikrobiom se neustále mění. Čím silnější je, tím lepší schopnost trávení a obranyschopnost těla vůči onemocněním. Chcete-li pozitivně ovlivnit svůj mikrobiom, jezte různorodou stravu, bohatou na komplexní sacharidy, vlákninu, fermentované výrobky (probiotika, prebiotika).
Obrázky: nytimes.com, thefotosgratis.eu