Pálení žáhy je nepříjemný jev, s nímž se již pravděpodobně setkala většina lidí. Méně z nich však ví, o co přesně se jedná, co ho způsobuje a co tyto bolesti umí účinně utlumit, prozrazuje lékařka Deborah Weatherspoon.
Pravděpodobně každý se s tím už někdy setkal, nebo o tom minimálně slyšel. Řeč je o pálení žáhy, které není ničím neobvyklé ani zvláštní. Je však důležité vědět, co tento jev způsobuje, co znamená a jak se mu vyhnout či co dělat v případě, že se jedná o dlouhodobou záležitost. V tomto článku naleznete odpovědi na tyto a řadu dalších otázek týkajících se problematiky pálení žáhy.
Když se řekne „pálení žáhy“
Co si pod výrazem „pálení žáhy“ představit? Rozhodně nic neobvyklého. V lidském těle je totiž zcela normální, že žaludek produkuje žaludeční šťávy, což jsou vlastně kyselé látky, které napomáhají rozkládat přijatou potravu. Pálení žáhy je poté jev, kdy tyto šťávy stoupají do jícnového kanálu, kde mohou způsobit mírnou bolest a nepříjemný pocit. Také se mohou vyznačovat kyselým říháním, které v ústech zanechává nepříjemnou hořkou pachuť.
Kromě těchto dvou základních příznaků se ale pálení žáhy může vyznačovat také kašlem a škrábáním v krku, chraplavým hlasem bez jiné příčiny, nevolností a nepříjemným zápachem z úst. Pokud je však pálení žáhy chronického rázu, může po sobě zanechávat také problémy se zuby, noční astmatické záchvaty bez alergické reakce nebo chronickou bolest v krku spojenou se škrábáním.
Základní příčiny pálení žáhy
Pálení žáhy může mít hned několik příčin. Ty se obecně dělí podle toho, zda se jedná o krátkodobý, nebo pouze jednorázový jev, nebo zda jsou potíže s pálením žáhy opakované, nebo dokonce chronické. Příčiny tedy mohou být základní, mezi něž se řadí přejídání, nadměrná konzumace alkoholických nebo kofeinových nápojů, pojídání ostře kořeněných jídel atd. Vliv na pálení žáhy může mít ale také obezita, těhotenství, nošení těsného oblečení, tělesná reakce na léky či abnormálně nízká hladina žaludeční kyseliny.
Další příčiny jsou poté spíše ty ze zdravotního hlediska a nejčastěji se k nim lékaři přiklánějí při chronických potížích s pálením žáhy. Může se jednat například o zánět jícnu, vředy na stěně jícnu, zúžení průměru jícnu, krvácení jícnu, problémy s buněčnou stěnou jícnu atd. Tyto potíže jsou však mnohdy doprovázeny dalšími jevy, jako je zvracení, bolesti při polykání, hubnutí bez zjevného důvodu, krev ve stolici či zvratcích a další podobné příznaky.
Jak předejít pálení žáhy?
Pálení žáhy může být poměrně nepříjemnou záležitostí, proto je vždy důležité vědět, jak si v takovém případě ulevit, nebo dokonce tomuto jevu zcela předejít. Nejlepší jsou tak rady, které jste možná slyšeli již od svých babiček:
- Pokud se po jídle chystáte k odpočinku, počkejte minimálně hodinu, než si půjdete lehnout.
- Mezi jídlem a spánkem dodržujte odstup alespoň 3 hodiny.
- Pokud se však po jídle rozhodnete spát, ležte raději na boku a s hlavou uloženou výše, než je zbytek těla.
- Máte-li nadváhu, pokuste se konzumovat zdravější stravu s nižším obsahem tuků a rychlých cukrů.
- Mezi jídlem a cvičením či jinou fyzickou aktivitou počkejte minimálně hodinu.
Co dělat při problémech s pálením žáhy?
Pokud již trpíte problémy s pálením žáhy, je dobré vědět, co vám a vašemu bolavému žaludu může pomoci. Rozhodně je to omezení alkoholu, kofeinových a příliš sladkých nápojů, kořeněných a pálivých jídel a výrazných omáček. Ty zkuste naopak nahradit jídlem bohatým na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby, lněná semínka, ořechy a luštěniny nebo například olivový a lněný olej.
Pro rychlou a účinnou pomoc od bolesti zkuste naředit lžičku jedlé sody ve sklenici studené vody a rychle vypít. Soda bikarbona pomůže odstranit kyselost a zmírnit podrážděný žaludek. Pokud však nemáte po ruce jedlou sodu, vyzkoušejte si pořídit kapsle z aktivního rostlinného uhlí, které jsou přímo určeny ke zmírnění bolesti způsobené pálením žáhy.
Zdroj: Healthline