Lékaři varují veřejnost před extrémně nebezpečným klíštětem. Je mnohem horší než ta, na která jste zvyklí

Fotografie: PaulT / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Klíšťák holubí není běžně známým škůdcem, ale jeho výskyt v městském prostředí rozhodně není vzácný. 

Klíšťák holubí je parazitický roztoč, který se běžně vyskytuje v hnízdech holubů, zejména v městském prostředí. Na rozdíl od běžného klíštěte není aktivní ve dne, ale je noční a vyhledává teplokrevné hostitele ve tmě. Ačkoli primárně parazituje na ptácích, v případě nouze si jako náhradní hostitele vyhledává i lidi nebo domácí mazlíčky. Můžeme ho najít v půdních prostorách, za obložením, ve štěrbinách stěn nebo pod parapety, kde holubi často hnízdí.

Jak vypadá klíšťák holubí

Je menší než běžné klíště, dorůstá do velikosti 4–10 mm, má zploštělé tělo a na první pohled může připomínat malého broučka nebo šupinku. Aktivní je hlavně v noci, kdy vychází ze svého úkrytu a hledá hostitele, kterého může kousnout.

Zdravotní rizika: Na co si dát pozor

Kousnutí klíšťáka holubího může způsobit celou řadu nepříjemných zdravotních potíží. Kousnutí bývá velmi svědivé, často vzniká alergická reakce doprovázená zarudnutím, otokem a výsevem pupínků nebo puchýřků. Někteří lidé mohou na kousnutí reagovat velmi citlivě – objevují se vyrážky, potíže s dýcháním či otoky. V krajních případech hrozí i anafylaktický šok, uvádí odborná studie.

Při odstraňování klíštěte je třeba postupovat bezpečně. Špatný pohyb může vyústit i v infekci

Opakovaný kontakt s tímto parazitem může vést k poruchám spánku, podráždění, nespavosti nebo bolestem hlavy, vysvětlují vědci. Parazit je aktivní v noci a jeho kousnutí může narušit kvalitu života. Existují hypotézy o možné roli klíšťáka v přenosu některých infekcí, i když dosud nebyly jednoznačně prokázány. Přesto se doporučuje ostražitost.

Fotografie: Freepik

Jak se proti klíšťákovi chránit

Pro účinnou ochranu před klíšťákem holubím je klíčové důsledně předcházet jeho výskytu v okolí bydliště. Základem je odstranění holubích hnízd z půdních prostor, říms, balkonů a dalších míst, kde ptáci často hnízdí. Tato místa je potřeba pravidelně kontrolovat a udržovat v čistotě. Dále je důležité utěsnit všechny možné vstupy do budovy – vhodné jsou například ochranné síťky a těsnění oken či dveří, které zabrání parazitům proniknout dovnitř.

Pokud už dojde k zamoření, nejúčinnějším řešením je kontaktovat odbornou firmu, která provede deratizaci nebo dezinsekci. Součástí prevence by měl být také důkladný úklid domácnosti – pravidelné vysávání a praní textilií pomáhá eliminovat místa, kde se klíšťáci mohou skrývat, například pod nábytkem, v kobercích nebo závěsech.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud se u vás po kousnutí objeví silná alergická reakce, dýchací potíže, horečka nebo trvalé svědění, určitě vyhledejte lékaře. I zdánlivě drobný problém může být signálem vážnějšího podráždění nebo přecitlivělosti na toxiny obsažené ve slinách parazita. Na ZdravémStravování jsme také popisovali správný postup odstranění klíštěte.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]