Ušní maz může prozradit mnohé o tom, zda je váš sluchový orgán v dobré kondici. Pokud je zbarvený jinak, než by měl, raději navštivte lékaře.
Ušní maz je tělesná látka, která pomáhá uchu zůstat v dobrém stavu. Většinou bývá zbarvený do žluté nebo bílošedé barvy, které jsou ukazatelem toho, že vše funguje tak, jak má. Pokud by však byl jeho odstín jiný, může to podle lékařky Cynthie Taylor Chavoustie značit řadu možných problémů. Obzvláště pozorní byste měli být v případě, pokud je červený, protože to zpravidla značí krvácení ve zvukovodu či jiných částech ucha.
Běžné barvy ušního mazu
Ušní maz může mít mnoho různých barev. Jedná se o přirozeně se vyskytující látku, která pomáhá uchu zůstat v dobrém stavu a chrání jej před možnými infekcemi. To především díky tomu, že zabraňuje vniknutí nečistot do zvukovodu a dalších částí tohoto sluchového orgánu. Jakmile je příliš starý, sám od sebe vypadne a začne se tvořit nový. Někdy však jeho barvy mohou značit nepříjemné problémy, které byste neměli ignorovat.
Existují dva běžné odstíny ušního mazu, a to žlutohnědý (většinou bývá trochu mokrý) a bílošedý (je spíše suchý). Ty jsou podle webu Healthline důkazem toho, že ucho funguje správně a samo od sebe se pravidelně čistí. Tyto barvy se mohou postupem času změnit a v případě, že by příznak přetrvával, je dobré vyhledat lékaře a poradit se s ním, zda je vše v pořádku. Pokud je například ušní maz výrazně žlutý, jedná se pouze o známku toho, že je velmi čerstvý.
Typy ušního mazu, na které si dejte pozor
Tmavší a pevnější ušní maz je poté považován za starší a neměl by se objevovat příliš často, stejně jako šupinatý a bledý ušní maz. V takovém případě je možné, že zůstává v uchu příliš dlouho a něco blokuje jeho přirozenému odtoku. Pozor byste si měli dát zejména v případě, že je maz načervenalý, což by mohlo značit poranění zvukovodu nebo jiných částí ucha. Pokud je příliš tekutý či zakalený, pravděpodobně se jedná o ušní infekci, která vyžaduje rychlou léčbu.
Barva moči je spolehlivým indikátorem tělesného zdraví. Může upozornit i na ledvinové kameny a infekci
Jak odstranit ušní maz doma
Při čištění uší je obzvláště důležité dbát na techniku, kterou to provádíte. Rozhodně byste do nich neměli nikdy nic vkládat, protože byste je mohli poškodit nebo ucpat. Stačí proto, když vnější oblast omyjete měkkou žínkou či jinou látkou. Nejlépe však uděláte, pokud sluchový orgán necháte pracovat tak, jak má. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o možných rizicích, které vám hrozí v případě, že spíte se psem v jedné posteli.