Tělesná hmotnost, krevní tlak, srdeční frekvence jsou standardní ukazatele, které lékaři prozradí mnohé o našem zdravotním stavu. Ale jsou tady ještě i další ukazatele, které bychom měly brát v úvahu. Lehce o našem zdravotním stavu zjistíme hodně informací, díky menstruačnímu období. Dává to smysl, když se nad tím zamyslíte.
Náhlé zpoždění či vynechání, křeče na určité stupnici bolesti, špinění mezi cykly, nevysvětlitelné změny a mnoho dalšího, kdy nám naše tělo jasně dává najevo, že něco není úplně tak v pořádku. Abychom mohly dekódovat náš menstruační cyklus, je dobré si o tom nejdříve něco přečíst a pozorně sledovat své tělo a signály.
1. Krevní sraženiny
Nejsou sice moc hezké, špatně se o tom i píše, ale k menstruaci to prostě patří. Krevní sraženiny, které jsou malé jsou běžné a nepředstavují nic závažného. Objevují se, když je menstruace v silnější fázi a antikoagulanty, které normálně rozkládají sraženiny, než odejdou z těla, prostě nemohou udržet krok s tím, jak rychle tělo vylučuje děložní výstelku. Mají tendenci být tmavé nebo jasně červené barvy a mají nepravidelné tvary a velikost. Obavy by měly budit velké sraženiny. Větší, silnější sraženiny mohou mít příčinu v hormonální nerovnováze, která má za následek silnou menstruaci a její těžký průběh, velké sraženiny mohou být také příznakem infekce nebo dokonce potratu.
2. Délka menstruace
Některé ženy mají období, které trvá pouze 3 dny. Jiné krvácí šest nebo sedm dní. Ale menoragie – lékařský termín pro prodlouženou či velmi silnou menstruaci – která trvá déle než týden, by mohla být alarmující. Syndrom štítné žlázy a (PCOS) s nadměrnou aktivitou nebo nedostatečnou aktivitou jsou běžné problémy s hormony, které mohou způsobit nepravidelné a delší období. Léky, které narušují hormony, jako jsou štítná žláza, steroidy a antipsychotika, jsou také často zodpovědné za tento stav. Pokud žádné léky neužíváte, přesto máte silnou a dlouhou menstruaci, může to být tím, že nemáte hormony v rovnováze. Délka a intenzita menstruace se mění i věkem. V případě pochybností navštivte svého lékaře.
3. Pravidelné špinění
Občasné špinění či slabé krvácení se může stát a nemusí přitom znamenat nic hrozného, může jít o kolísající hormony, pokud se vám to však stává často či dokonce pravidelně, je to docela alarmující. Informujte o tom svého lékaře. Příčinou může být hormonální nerovnováha, stejně jako fibroidy nebo infekce. Z těch vážnějších příčin může jít také o rakovinu dělohy nebo děložního čípku.
4. Barva krve
Barva krve se během menstruace mění. Na začátku může jít pouze o špinění, tak samo na konci může mít krev hnědou až černou barvu – záleží, jak rychle v určité fázi krev opuští tělo, je to v podstatě účinek kyslíku na krev. Pokud je však vaše menstruační krev vodnatá nebo šedavě zbarvená, mohlo by to signalizovat infekci – zvláště pokud má silný zápach.
5. Vynechání menstruace
Vynechání menstruace se může stát z různých příčin: přepracování, stres, náhlý úbytek tělesné hmotnosti. Extrémní hubnutí způsobuje snížení tělesného tuku a produkci estrogenu, což mnohé vysvětluje. Ke kolísání hormonů může docházet i během kojení, v období menopauzy a z dalších důvodů. Pokud však vynechání menstruace trvá déle než tři měsíce, případně se to opakuje často – a jste si jistá, že nejste těhotná a nemůže to být ani menopauza – promluvte si se svým lékařem, aby se ujistil, že není jiný a mnohem vážnější důvod této přestávky.
6. Velké křeče a bolesti zad
Je to sice nespravedlivé, ale bolesti k menstruaci patří. Je to dáno stahováním se dělohy. Bolest by neměla být však tak hrozná, aby ji žena nezvládla pomocí klidu a teplých obkladů. Zapomeňte na pilulky – tím už maskujete zdravotní problém.
Když se k bolesti podbřišku přidruží i nepříjemná bolest zad nebo pánevní bolesti, může jít o závažný zdravotní problém (endometriózu), kdy se děložní tkáň dostane do pánevní dutiny, přilne k okolním orgánům, jako jsou vaječníky, vejcovody či dokonce i konečník. Ženy trpící endometriózou zažívají značné křeče. Mimo reprodukčních orgánů může endometrióza zasáhnout také vzdálenější orgány, jako jsou mozek či plíce.
Endometrióza = hormonální nerovnováha, kdy je estrogen v těle ženy dominantním hormonem.
Neexistuje definitivní test na endometriózu, ale pokud si váš gynekolog myslí, že ji máte, může předepsat antikoncepční pilulky nebo jiné léky, které mohou přinést úlevu. Může se jednat o zvýšenou hladinu tohoto hormonu nebo také sníženou hladinou progesteronu. Důvodů, proč je hladina estrogenu zvýšena existuje více, proto nelze jednoznačně říct, co je hlavním spouštěčem nemoci. Existují celkem čtyři druhy endometriózy, o jaký typ se jedná, pozná lékař dle řady vyšetření. Náznak, že by se mohlo jednat o toto onemocnění můžete vypozorovat mimo nesnesitelných křečí během menstruace i podle dalších příznaků: stopy krve v moči, bolest při pohlavním styku.