Jakmile ženské tělo překročí hranici padesáti let věku, začnou se dít některé změny. Jsou naprosto normální a dříve či později potkají každou ženu, takže je dobré se na co připravit.
Stáří přináší mnoho změn, kdy se zároveň zvyšují rizika případných onemocnění a problémů, které se mohou objevovat. Organismus je zkrátka již poměrně vyčerpaný životem a buňky nemusí správně reagovat na některé situace. Řada změn je navíc typická právě pro ženy, což se pojí hlavně s hormonální oblastí.
Riziko srdečních chorob
Přestože muži jsou více ohroženi srdečními chorobami než ženy, je v případě vyššího věku po 50 začít přemýšlet i nad tímto problémem a promítnout to do zdravého životního stylu. Naučte se, jaké příznaky provází infarkt, ať dokážete včas a správně zareagovat. Pro ženy jsou navíc některé příznaky odlišné v porovnání s muži, což může být poměrně problém při správné vlastní diagnostice.
Zvýšené riziko rakoviny
Rakovina se může rozvinout víceméně v jakémkoliv věku. Stárnoucí buňky jsou však na tento problém ještě více náchylné. Velké množství nově diagnostikované rakoviny se tak týká právě lidí starších než 45 let. Prevence samozřejmě záleží na konkrétním člověku, ale pomáhá celkový zdravý životní styl s dostatečným a pravidelným pohybem.
Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba je onemocnění, které postihuje miliony mužů a žen, ale ženy jsou obzvláště ohroženy. Podle Alzheimerovy asociace jsou téměř dvě třetiny lidí s Alzheimerovou chorobou ženy. Velkým problémem je i fakt, že zatím neexistují léky, které jsou schopny postup nemoci zastavit a ideálně vyléčit.
Snížená produkce kolagenu
S přibývajícím věkem se v pokožce tvoří stále méně a méně kolagenu. Ten je zodpovědný za pevnost a elasticitu, což je důvodem, proč se ve stáří objevují vrásky a pleť není tolik napnutá a svěží. Celková snížená produkce kolagenu může být nahrazena vhodnými kosmetickými přípravky nebo kvalitními doplňky stravy. Problémem bývá i suchá kůže, což je potřeba řešit nejenom krémy, ale také dostatečným pitným režimem.
Hormonální změny
Když nastane menopauza, hormony procházejí určitými změnami. Dochází ke snížení produkce estrogenu a progesteronu. Příznaky této změny se liší, ale obecně je možné pozorovat některé nežádoucí účinky, jakou jsou nespavost, návaly horka, deprese, změny nálad a podobné. Postupně se tento problém srovná, ale může to trvat až několik měsíců.
Vyšší riziko vzniku osteoporózy
Řídnutí kostí je problém spojený právě se změnou produkce hormonů. Z toho důvodu jde o problém, který trápí ve větší míře právě ženy. Oslabení kostí zvyšuje riziko zlomenin, které se navíc v pokročilém věku mnohem hůře hojí. Důležitý je tak dostatečný příjem vápníku a vitamínu D pro snížení tohoto rizika a celkové posílení kostí.
Zdroj: Women’sHealth