Pšoukání, větry… Týkají se nás všech a jsou naprosto normální. Z vlastních plynů se můžeme dozvědět mnoho o stavu svého těla, ale koluje o nich také spousta nepravd.
Větry jsou nepostradatelnou součástí každé komedie. Ze zdravotního hlediska se o nich dá říci, že jsou vlastně takovým lakmusovým papírkem, který vypovídá o vašem stavu a zdraví. Jen se je musíte naučit číst. Tedy cítit. Některé potraviny mohou podporovat tvorbu střevních plynů, protože jsou hůře stravitelné, jako je brokolice, fazole, zelí nebo sladkosti či sycené nápoje s velkým množstvím cukru. Je však nutné říci, že větry jsou zcela normální, potvrzuje lékař Youssef (Joe) Soliman! Jaké mýty o nich kolují mezi veřejností?
Zdravý člověk vyprodukuje až 600 ml plynu denně. Jedná se o důsledek polykání vzduchu při jídle a mluvení a také vedlejší produkt střevního kvašení, které probíhá v naší osobní nádobě na biologický odpad, tlustém střevě. Přijímáme především dusík a kyslík, bakterie obývající naše střeva produkují vodík, metan a oxid uhličitý. Zatím vše bez zápachu.
Bohužel pro naše nosy a nosy našich sousedů mohou střevní bakterie produkovat také sirovodík a další sirné deriváty. A právě ty jsou zodpovědné za virulentní zápach. Zdravý člověk je vypustí od desítky do dvaceti – několikakrát denně. Zvuk, který vydáváme při uvolňování plynů, vzniká vibracemi análního otvoru a závisí na síle plynu a napětí svěračů.
Jsou však situace, kdy se za střevními plyny mohou skrývat různé poruchy trávení, zvláště pokud jsou nadměrně vylučovány a jsou doprovázeny dalšími příznaky, jako je nadýmání, křeče v břiše nebo krvavá stolice. Níže najdete 5 běžných mýtů o střevních plynech.
Zapáchající větry jsou příznakem vážné nemoci
Zapáchající plynatost je většinou důsledkem jídla, které jíme. Mezi potraviny, které to způsobují, patří například cibule, červené maso, zelí, vejce, kapusta, česnek, brokolice, chřest a všechny potraviny s velkým obsahem tuku. Mléčné výrobky jako mléko, sýry a jogurty mohou také způsobovat střevní plynatost, zejména pokud trpíte intolerancí laktózy. Další možnou příčinou zapáchajících plynů může být zácpa, protože stolice v tlustém střevě déle stagnuje.
Hlučné větry jako příznak onemocnění tlustého střeva
Hlasité zvuky rektálně vypuzovaných střevních plynů nejsou důvodem k obavám, ale explozivní průjem ano. Pokud se objevuje dlouhodobě a téměř při každém jídle, může být příznakem syndromu dráždivého tračníku, který zahrnuje onemocnění, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba. Hlučné střevní plyny jsou jednoduše důsledkem nadměrného nahromadění vzduchu v konečníku, k němuž může dojít v důsledku „stažení“ nebo tělesné stavby každého člověka.
Ženy prdí méně než muži
I když bychom si rádi mysleli, že ženy jsou „jemnější“ bytosti než muži, pravdou je, že pokud jde o střevní plyny, jsou na tom obě pohlaví stejně. Jádro pravdy je však uprostřed – podle statistik mají muži o něco vyšší riziko gastrointestinálních poruch, včetně rakoviny tlustého střeva, která se projevuje nadměrným nadýmáním a plynatostí. Pokud tyto příznaky přetrvávají dlouhodobě a jsou doprovázeny bolestivými křečemi v břiše, hubnutím a krvavou stolicí, neotálejte s návštěvou lékaře!
Časté větry jsou nezdravé
Časté vypouštění plynů nemá ve většině případů nic společného se zdravotním problémem. Nezdržujte se odstraňováním střevních plynů, protože to může vést k nadýmání, bolestem konečníku a v extrémních případech k distenzi tlustého střeva. Rozhodně se nedoporučuje dělat to v přítomnosti jiných lidí nebo v uzavřeném prostoru, ale určitě se můžete uchýlit na toaletu nebo do větraného prostoru, když máte pocit, že už to „nemůžete vydržet“.
Bolestivé větry mohou znamenat rakovinu
Bolestivé nadýmání není důvodem k obavám, dokud se neobjeví další příznaky, zejména lokální podráždění konečníku. V takových situacích by vás neměla znepokojovat rakovina, ale hemoroidy, anální trhliny nebo dlouhodobě přetrvávající průjmy, které mohou vést k těmto projevům. Pokud si nejste jisti, co je příčinou, překonejte svůj stud a navštivte lékaře. Zjistí, co je zdrojem problému, a doporučí vhodnou léčbu.
Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline