Dnešní téma není nejspíš moc příjemné, ale dokáže toho mnohé prozradit o našem zdraví. Ano…řeč je o tom, co děláme úplně všichni – o vykonávání velké potřeby. Stolice je většinou pouze nestrávené jídlo: bílkoviny, bakterie, soli a další látky, které jsou produkovány a uvolňovány střevy. Ačkoli každá „potřeba“ je jedinečná co se velikosti, tvaru a aroma týče, je mnoho věcí, které ukážou, zda jde o zdravou stolici či naopak.
Zdravá stolice může být stejně rozmanitá a jedinečná jako jednotlivec, který potřebu provádí. Existuje však několik obecných pravidel, která odhalí mnohé o stravovacích návycích a zdraví každého člověka. Neboť i zde se projeví životní styl každého z nás.
Barva
Většinou má stolice hnědé zbarvení. Je to dáno látkou Bilirubin , což je pigmentová sloučenina tvořená rozpadem červených krvinek v těle nebo ještě jinak – Bilirubin je odpadním produktem metabolismu červeného krevního barviva hemu.
Tvar a velikost
Poněkud logický tvar je výsledkem tvorby hmoty ve střevech. Nicméně existuje několik různých tvarů, o kterých si ještě napíšeme. S tím souvisí i velikost, která by neměla působit při průchodu konečníkem žádné problémy. Jenže i to se stává.
Konzistence
Kdekoli mezi pevnou a měkkou konzistencí je vše do značné míry normální. Pokud to tak ovšem není, mohlo by to naznačovat nějaké problémy s trávením nebo vlákninou (hodně nebo málo vlákniny ve stravě, nedostačující pitný režim).
Čas trávený na toaletě
Člověk se zdravým vyprazdňováním nesedí na toaletě zbytečně dlouho. Potřebu vykonává v poměrně krátkém čase. Běžně však můžete slýchat vtipy na téma, že někdo sedí půl hodiny i déle na toaletě. Obecně platí, že pobyt na toaletě při vykonávání velké potřeby by neměl být delší než 10 až 15 minut. Delší sezení působí tlak na oblast konečníku a podporuje rozvoj hemoroidů. Případně to svědčí o zácpě.
Frekvence
Frekvence se může různit, ale zase obecně platí, že by se zdravý člověk měl vyprázdnit jednou až dvakrát za den. Když to bude někdy třikrát, také se nic neděje. Něco jako normální stolice a frekvence vlastně ani neexistuje. Záleží na skladbě potravy, množství potravy, pohybu, genetice a dalších mnoha faktorech.
Různé typy stolice
-
Tvrdá a hrudkovitá signalizuje zácpu, přidejte do stravy obiloviny a zeleninu.
-
Stolice s prasklinami na povrchu je zlatý standard.
-
Načechraná a kašovitá stolice může být známkou průjmu, pijte více vody a ovocné šťávy (řidší stolice připravuje vaše tělo o blahodárné tekutiny). Ovšem pozor, může to být i důsledek hodně vlákniny ve stravě.
-
Vodnatá stolice bez pevných částí – signalizuje průjem. Nemusí se hned jednat o onemocnění. Mohli jste jen něco sníst, co vám zkrátka nesedlo.
-
Žlutá barva – mastná, silně páchnoucí, žlutá stolice je obvykle známkou přílišného tuku ve stravě. Ovšem může jít také o alergii na některé potravinové složky, zejména o lepek.
-
Červená barva – pokud nejde o zbarvení v důsledku potravin, může to být způsobeno prasklinou žilky, kvůli hemeroidům nebo o krvácení v dolním střevním traktu – vyhledejte lékaře.
-
Bledá, jílovitě zabarvená stolice může být způsobená vedlejším účinkem léků nebo známkou, že vám chybí žluč.
-
Zelená barva – opět může jít o zbarvení zelenými potravinami nebo proto, že vaše stolice prochází trávicím traktem příliš rychle a obsahuje více žlučových solí.
-
Černá barva – může být důsledkem užívání doplňků, jako je železo nebo se může jednat o krvácení v horním gastrointestinálním traktu.
Obrázky: chasethetrend.com, sickchirpse.com, pixabay.com