Ušní maz je důležitým ukazatelem zdraví lidského těla. Je proto důležité, abyste věděli, co mohou znamenat jeho jednotlivé barvy a v případě potřeby navštívili lékaře.
Ušní maz je přirozeně se vyskytující látka, která pomáhá udržovat vaše uši zdravé a vylučovat nečistoty ze zvukovodu. Jak pravděpodobně sami víte, často se může začít hromadit, a proto je zapotřebí se ho nějakým způsobem zbavit, například pomocí hadříku nebo jiných vhodných nástrojů. Před čím však upozorňuje většina lékařů, včetně Cynthia Taylor Chavoustie, je jeho barva – ta totiž může v některých případech odkazovat na nebezpečné problémy uvnitř těla.
Ušní maz a lidské zdraví
Ušní maz pomáhá zabraňovat vniknutí nečistot do zvukovodu a také předcházet možným infekcím, přičemž vylučuje nahromaděné látky uvnitř ucha – ve skutečnosti se jedná o nástroj, kterým uši sami od sebe čistí starý ušní maz spolu s odumřelými kožními buňkami, jež se dostávají do ušního otvoru a nakonec vypadávají. Obecně proto platí, že se dostává ven z ucha přirozeně, ovšem pokud často trpíte stresem nebo úzkostí, může to vést k jeho nadprodukci a možnému ucpání zvukovodu.
Barvy ušního mazu
Ušní maz může být bílý, žlutý, hnědý, a dokonce i černý, stejně tak může docházet ke změnám jeho struktury – zpravidla bývá měkký a lepkavý, ovšem jeho struktura může být i tvrdá nebo šupinatá. Obecně jsou za normální barvy považovány žlutohnědá nebo bílošedá, které vypovídají o tom, že je s vaším zdravím vše v pořádku. Existují však i další různé druhy, které mohou značit následující:
- žlutý a měkký – novější ušní maz
- tmavší a pevný (až dehtovitý) – starší ušní maz
- šupinatý a bledý – starší ušní maz, který se přesunul na vnější stranu ucha
- zabarvený krví – může značit poranění ucha či škrábance ve zvukovodu
- tekutý a zakalený – příznak těla upozorňující před ušní infekcí
Barva moči je zrcadlem lidského zdraví. Neobvyklým vzhledem může odhalit i nádor a infekce
Podle odborného webu Healthline byste si měli dávat pozor v případě, kdy se ve vašem uchu hromadí černý ušní maz a nejde se vám ho zbavit. V takovém případě se totiž může jednat o přítomnost cizího předmětu ve zvukovodu či jiných závažnějších potíží, které vyžadují konzultace s lékařem.
Jak správně odstranit ušní maz
Na webu ZdravéStravování jsme vás již upozorňovali, že většina lidí dělá při odstraňování ušního mazu chyby, které mohou vést k poškození ucha. Je proto důležité, abyste na to šli správně a opatrně – nepotřebujete žádné vatové tyčinky, nýbrž klasický hadřík namočený vodou. Tím stačí otřít vnější část ucha a váš organismus se postará o zbytek. Jak jsme upozorňovali výše, jeho odstranění je přirozenou součástí ušního mechanismu.