Cukrovka a její příznaky

Diabetes typu 2 trápí v dnešní době nejen starší lidi, ale i mládež, ba dokonce i malé děti. Jestliže máte v rodině anamnézu diabetes a splňujete některý z příznaků v následujících řádcích, navštivte neprodleně lékaře.

  1. Máte neustále nutkání běhat na toaletu? Jestliže vaše tělo nevytváří dostatečné množství inzulinu, tak glukóza se vám hromadí v krvi a vyjde v moči ven. Jelikož často močíte, budete mít pravděpodobně větší žízeň a budete pít častěji. Močení a žíznivost je projevem cukrovky 1 a 2 stupně.
  2. Jste obézní? Už nadváha 5-7 kg vám i dětem může zvýšit riziko vzniku cukrovky. Pokud vaše dítě trpí nadváhou, může onemocnět tak zvanou – Diabetes mellitus 2. typu. Měli byste včas zajistit testování u lékaře. Testování zahrnuje vyšetření krve na vysokou hladinu cukru. Pokud jsou hodnoty příliš vysoké, můžete mít cukrovku 1. nebo 2. stupně.
  3. Hubnete bez zjevného přičinění? Toto může být také projevem cukrovky 1. a 2. stupně. Jestliže nemá tělo inzulín z potravy, nemůže být využitý buňkami a přeměněn na energii. Naše tělo tak musí spotřebovat tuky a tím ztrácíme váhu.
  4. Vaše vidění je rozmazané? Vyboulení čočky v očích způsobuje vysoká hladina krevního cukru.
  5. Máte tmavý prstenec kolem krku? Jestliže vaše tělo začne produkovat příliš velké množství inzulínu, což je projevem cukrovky 2. typu, receptory v kožních záhybech reagují tak, že tvoří více pigmentu.
  6. Trpíte často kvasinkovou nemocí? Důvodem může být nahromadění glukózy a to může způsobit přemnožení kvasinek v konečníku. U žen jsou tyto příznaky – vaginální svědění a silný výtok. U mužů postihuje kvasinková infekce močovou trubici. Tohle se stává u diabetu typu 1 a 2.
  7. Je vám 45 a víc? Riziko cukrovky stoupá s věkem a většinou doprovázeno nezdravým životním stylem.

 Definice diabetu

  • Cukrovka 1. typu – jde o autoimunitní onemocnění, při kterém váš organismus neprodukuje inzulín. Většinou je diagnostikován již v dětském věku.
  • Cukrovka 2. typu – příčinou je nedostatek inzulínu. Je to nejčastější typ cukrovky u dospělých.

Obrázek: pixabay.com