Mnoho lidí zažilo, jak strašná může být bolest sedacího nervu. Dobrou zprávou je, že lze ve více než 75 % případů léčit bez operace. Existují k tomu účinná cvičení.
Zánět sedacího nervu je časté onemocnění postihující lumbosakrální oblast páteře. Častěji se vyskytuje u lidí, kteří pracují dlouho vsedě. Zároveň ischias postihuje osoby, jež se účinně vyhýbají sportu a jsou v každodenním životě ve stresu. Příznaky, které se dříve vyskytovaly pouze u starších lidí, se nyní stále častěji objevují u mladších osob, někdy i ve věku kolem dvaceti let. Abyste účinně zvládli nepříjemné příznaky tohoto onemocnění, doporučuje se provádět pravidelná cvičení pro ischias, říká fyzioterapeutka Amy Elizabeth Wolkin.
Příčiny ischiasu
Zánět sedacího nervu je důsledkem změn vzniklých v důsledku degenerace meziobratlových plotének. Účelem meziobratlových plotének je tlumit nárazy a poranění, kterým je páteř denně vystavena. V případě degenerace plotének stačí jeden abnormální pohyb, aby došlo k záchvatu ischiasu.
K záchvatům může docházet při diskoplazii nebo zakřivení páteře. Mezi další příčiny patří obezita nebo nádorové postižení kostí. K potížím s ischiasem může dojít také v případě, že se v sedacím nervu objeví zánět. Může to být způsobeno přetížením páteře v důsledku nadměrného cvičení nebo těhotenství, ale to je mnohem méně časté než mechanické příčiny.
Jakými cviky si pomoct
Bolest, která se při tomto onemocnění vyskytuje, může být velmi nepříjemná. V naprosté většině případů je nástup ischiasu náhlý. Často se objevuje při ohýbání těla, zvedání předmětů nebo při pokusu o rychlé narovnání. Silné a pronikavé bolesti zad a ztuhlost jsou známkou posunu meziobratlové ploténky v bederní oblasti a tlaku na citlivé nervové struktury.
Vhodné cvičení pomáhá účinně zmírnit ischias. V tomto případě je však důležité dodržovat pravidelnost, abyste dosáhli zamýšlených výsledků. Cviky na ischias jsou určeny k posílení dolní části zad a protažení napjatých svalů. Při cvičení sebou netrhejte, ani neprovádějte pulzující pohyby. Správně prováděný strečink zahrnuje stlačení a podržení nataženého svalu po dobu alespoň půl minuty.
Protahovací cvičení 1
Lehněte si na záda s rovnýma nohama a rukama nataženýma podél trupu. Poté pokrčte nohy a zvedněte je a obejměte je zespodu. Přitáhněte pokrčené nohy k sobě tak pevně, aby se hýždě odlepily od země. Cvik držte vždy 5 sekund a opakujte ho 10krát.
Protahovací cvičení 2
Zůstaňte v poloze na zádech a přitáhněte chodidla k hýždím. Nohy by nyní měly být pokrčené v kolenou. Levé chodidlo opřete o pravé koleno, obě ruce položte pod pravé koleno a stehno přitáhněte k hrudníku. Cvičení by mělo trvat asi 30 sekund, poté se uvolněte a vyměňte strany. Při provádění cviku pocítíte silné protažení stehenních svalů. Mělo by se opakovat dvakrát pro obě nohy.
Protahovací cvičení 3
Zůstaňte v poloze na zádech. Zvedněte a pokrčte levé koleno a pravou rukou ho přitiskněte k podlaze na pravém boku. Narovnejte levou paži a pevně ji natáhněte doleva, rameno pevně přitiskněte k podlaze. Cvičení by mělo trvat 30 sekund. Celé cvičení pak zopakujte na druhé straně.
Protahovací cvičení 4
Zůstaňte ležet na zádech a pokrčte nohy v kolenou. Zkřižte obě ruce na hrudi. Současně tlačte patami a spodní částí zad na podložku a zvedejte hlavu a ramena a snažte se dotknout hrudníku. Uvolněte záda. Celé cvičení by se mělo opakovat desetkrát.
Protahovací cvičení 5
Posaďte se na podložku s rovnýma nohama. Poté proveďte několik shybů a pokuste se rukama dosáhnout na špičky nohou, přičemž záda zůstanou rovná. Zhluboka dýchejte a snažte se shyb velmi pomalu prohlubovat. Nespouštějte nohy z podlahy a mějte je stále pevně přitisknuté k podlaze. Cvičení by mělo trvat 30 sekund.
Posilovací cvičení 1
Lehněte si na podložku a natáhněte paže podél trupu. Zvedněte nohy a pokrčte kolena v pravém úhlu. Střídavě pohybujte nohama a napodobujte jízdu na kole. Snažte se neodlepovat záda od podložky a držte paže rovně. Toto cvičení provádějte po dobu 30 sekund. Opakujte třikrát.
Posilovací cvičení 2
Zůstaňte v poloze na zádech. Ruce pokrčené v loktech položte do výšky hlavy a nohy pokrčte v kolenních kloubech do pravého úhlu. Přitáhněte nohy k břichu a současně s výdechem přitlačte bederní oblast k zemi. Nakonec se pomalu vraťte do výchozí polohy. Cvičení opakujte 15krát.
Posilovací cvičení 3
Přejděte do opřeného kleku. Narovnejte a natáhněte pravou ruku směrem k sobě. Současně narovnejte a natáhněte levou nohu dozadu. V této poloze se snažte vydržet asi 10 sekund. Poté nohu a ruku spusťte dolů. Cvičení opakujte ještě 2krát. Po dokončení série opakujte totéž s pravou nohou, ale s levou rukou.
Zdroj: Healthline