Infekční onemocnění močových cest obvykle doprovází řada nepříjemností především v podobě bolesti a pálení při močení či v podbřišku. Cystitida může mít různé podoby, obvykle se však jedná o chronické onemocnění, které se obecně vrací společně s nedodržením vhodných hygienických návyků, nebo jako součást onemocnění, které napadají vylučovací soustavy.
Léčba cystitidy je obvykle řešena vhodnými léčivy, která však mohou být doplněny také velmi účinnými přírodními prostředky, jež mohou být užívány také jako prevence infekcí močových cest.
Cystitida a její symptomy
Zánět močového měchýře a močových cest je infekční onemocnění s bakteriálním původem. Rizikovou skupinou onemocnění jsou především ženy kvůli stavbě močových cest a blízkosti ústí močové trubice anální a vaginální oblasti.
Bakterie se do močového měchýře dostávají právě touto cestou, proto pokud se v daných oblastech vyskytují, je riziko napadení močových cest velmi vysoké – obvykle jsou hlavními rizikovými skupinami ženy, které začínají sexuálně žít či často mění partnery, a ženy na začátku menopauzy, jimž hormonální změny ovlivňují charakter a kvalitu poševního prostředí.
V začátcích se infekce projevuje především nepříjemnými pocity pálení či svědění při močení, s postupující reprodukcí infekčních kmenů však může vyvolávat stále větší bolesti v pánevní oblasti a pokud není léčeno, hrozí, že napadne také další orgány – především ledviny.
Přírodní prostředky pro prevenci a léčbu cystitidy
Infekci močových cest lze účinně předcházet správnou hygienou a pravidelnou konzumaci vhodných látek. Nejčastěji se pro tyto účely využívá účinků:
- tymiánu
- citronové šťávy
- močopudných bylinek
Obecně platí, že v případě infekce močových cest je nutné bakteriální kmeny z tohoto prostředí odplavit, proto primárním přístupem léčby je výrazné zavodňování. Z tohoto důvodu má také převážná většina přípravků určených pro léčení močových cest formu výluhu nebo odvaru.
Ty ovšem slouží především jako podpůrné prostředky, případně mohou ulevit v prvních fázích nemoci. Pokud se ovšem symptomy neustále vrací, nepodceňujte je a nechte se vyšetřit odborníkem.
Tymiánový výluh
Tymián má výrazné antibakteriální účinky, které si zachovává také po tepelném zpracování. Pokud trpíte problémy v oblasti močových cest, je dobré si připravit tymiánový výluh (20-30 g tymiánů se vaří v 1 l vody přibližně 10 min), který se smíchá s medem a doplní 1 až 2 kapkami tymiánového éterického oleje vždy do jednoho šálku. Přípravek se užívá pravidelně v množství 1 šálek každé 4 hodiny.
Citronová šťáva a soda
Antibakteriálními účinky disponuje také citronová šťáva či soda. V případě, že se u vás objeví příznaky cystitidy, je dobré si připravit vodu s citronovou šťávou, kterou obohatíte malým množstvím bikarbonátu (jedlá soda). Obě tyto složky mají čistící účinek, který pomáhá neutralizovat a odplavovat bakteriální kmeny v močových cestách.
Močopudné bylinky
Jak již bylo řečeno, hlavním prostředkem pro zmírnění symptomů cystitidy je zvýšený příjem tekutin. Běžnou vodu můžete obohatit o močopudné bylinky, které usnadňují odvod vody z těla. Mezi ty nejčastěji užívané patří ibišek, kopřiva, petržel, okurky nebo čaj.