DIA potraviny už dávno neznamenají nepříliš chutné diabetické sušenky, jež neměly téměř žádnou chuť. V dnešní době se dbá na to, aby DIA strava byla nejen zdravá, ale měla i výtečnou a rozmanitou chuť.
Nezdravá dřívější umělá sladidla se nahrazují za přírodní či umělá nízkokalorická a naleznete je ve šťávách, marmeládách a jiných výrobcích, mnohdy s označením bio – jedná se o nízkoglykemické potraviny s vlákninou. DIA potraviny však nejsou určeny k držení klasické diety, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Jsou přizpůsobeny lidem, kteří trpí cukrovkou a vhodné k diabetickému stravování.
Mlsat se dá i zdravě – dia strava
Co se týká nadváhy, tak ano, tyto potraviny mohou pomoci i s redukcí váhy, ale opět u lidí, kteří se nemohou spoléhat na klasickou stravu. Ani takto není možné se „ládovat“ DIA potravinami jak se nám zlíbí, přesto, že jejich nápis DIA k tomu mnohdy svádí. Údaje na etiketách by měli umět číst všichni spotřebitelé, avšak pro diabetiky mohou být tyto informace doslova životně důležité. Musí si pečlivě hlídat denní příjem sacharidů. Je logické, že optimální váha člověka je úměrná, příjem – výdej. Ať už jste zdraví či nemocní.
Dia strava, zdravé složení potravin
Zhruba 73% diabetiků pravidelně nakupuje v obchodech potraviny určené lidem s tímto onemocněním. Ovšem mylně se domnívají, že DIA strava se dá konzumovat v neomezeném množství. To je samozřejmě velký omyl. DIA potraviny mají vhodnější složení pro diabetika, ale vždy musí být započítána do kompletního denního příjmu – stejně, jako další potraviny. Každý diabetik musí bedlivě sledovat použitá sladidla, množství energie, obsah tuku, bílkovin a vlákniny. Všechny DIA potraviny by měly uvádět přepočet na výměnné jednotky, aby nakupující člověk věděl, kolik čokolády může zkonzumovat.
Sladké mámení
Největší dohady a zmatky kolují kolem cukru. Pod pojmem cukr se rozumí nejen řepný a třtinový cukr – sacharóza, ale i ovocný cukr – fruktóza, hroznový cukr – glukóza, ale i mléčný cukr ze syrovátky či mléka. Pokud výrobek nese označení slazen fruktózou, znamená to, že obsahuje stejně cukr. Jen fruktóza je pro diabetiky mnohem vhodnější, jelikož má nižší glykemický index, ale musí se počítat do celkového denního příjmu cukrů. K náhradním cukrům patří fruktóza nebo sorbit. Navyšují glykemickou hodnotu a musí se započítávat do denní dávky sacharidů. Lidé s diabetem je musí logicky přijímat pouze v omezené míře.
Mezi umělá nízkokalorická sladidla, jež mají o 30 % méně kalorií než cukr, patří sorbitol, maltitol, mannitol, xylitol. Ke zcela nekalorickým sladidlům patří aspartam, sacharin, cyklamát, acesulfam. Tyto jsou takřka bez kalorií a vhodné pro diabetiky, snižují energetickou hodnotu potravin i nápojů, nepodílí se na kazivosti zubů a nevedou ani k zdravotním potížím. DIA strava nemusí být vždy úplně dietní, jen přizpůsobená potřebám lidem s cukrovkou. Proto je nanejvýš nutné si vždy přečíst úplné složení výrobků.