Orientální síly a rovnováha již dorazily i do světa hubnutí a diet. Popravdě řečeno ale k dietám a zdravé stravě nemají nijak daleko. Ostatně filosofie založená na dvou protikladných principech počítá s jistým způsobem života, který je do značné míry asketický. Člověk je sám o sobě v rámci této filosofie jakýmsi samostatným malým vesmírem. Každý z nás je součástí jednoho celku, a tak podléhá kosmickým zákonům. Základem je udržení rovnováhy mezi silami Yin a Yang.
Kombinace potravin Yin a Yang
Východní filosofie praví, že lidé mají blíže k jedné z konstitucí. Yin je konstituce pasivní, tedy studená a naopak Yang představuje konstituci aktivní a horkou. Při kombinaci obou konstitucí dochází dle filosofie k nemocem. Jídla se přitom liší v mnohých charakteristikách. Jedná se jak o mentální, tak i o spirituální a emocionální účinky. Zkráceně řečeno, Yin jídla mají moc ochlazovat a opačně Yang jídla umí lidský organismus oteplit. Vhodná volba konkrétních potravin vede ke konečné rovnováze. Existují ale i vyvážené potraviny.
Potraviny Yin
- mléko
- alkohol
- med
- ovocné šťávy
- koření
- stimulanty
- cukr
- olej
- většina léků
- tropické ovoce a zelenina
- potravinové přídavky chemického původu
Potraviny Yang
- drůbež
- maso
- sůl
- sýry
- mořští živočichové a sladkovodní ryby
- vejce
Vyvážené potraviny
- semena
- ořechy
- cereálie
- luštěniny
- ovoce mírného klimatu (např. jablka, hrušky, apod.)
- zelenina
Příliš komplikovaná dieta Yin a Yang
Lidské tělo je také rozděleno podle dvou konstitucí. Jeho přední část představuje konstituci Yin a zadní naopak konstituci Yang. Mnohdy se o obou silách mluví jako o protikladech typu ohně a vody. Dieta tohoto orientálního typu je poměrně komplikovaná, a pokud nepatříte mezi fanoušky východní filosofie a náboženství, pak vám bude tato dieta spíše překážkou.
Fotografie publikována se svolením Iamnee Photography/FreeDigitalPhotos.net