Časté mytí, agresivní dezinfekce, nošení rukavic. To vše vede k tomu, že můžete mít suché ruce. A také to všechno představuje zvýšenou zátěž pro kůži našich rukou, která má tendenci se po této zvýšené péči o hygienu vysušovat a zaněcovat. Abychom udrželi svoje ruce krásné a zdravé i nadále, potřebujeme dodržet několik jednoduchých kroků, které nám pomohou minimalizovat dopady vynucené nadstandardní hygieny na stav pokožky.
Jak tedy pečovat v době koronavirové o ruce tak, aby předčasně nestárly, neloupaly se a nepraskala na nich pokožka?
1. Mažte se krémem po každém mytí
Kůže ztrácí vlhkost až minutu po mytí. Mýdlo a dezinfekce způsobují narušení ochranného povlaku naší pokožky, která pak má tendenci vysychat. Proto musíme dbát o obnovení neviditelné krycí vrstvy pokožky tím, že po každém mytí a dezinfikování naneseme na ruce výživný hydratační krém, ideálně ještě když je pokožka mírně vlhká, aby se ztráty hydratace minimalizovaly co nejvíce. Vybírejte husté krémy bohaté a živiny. Vazelína nebo lanolin vytvoří ochrannou bariéru, zatímco kyselina hyaluronová a glycerin ji řádně hydratují.
Pozor! Po umytí rukou nanášejte krém na vlhké ruce. Nedotýkejte se pokud možno ničeho do té doby, než bude pokožka zcela suchá, aby se mohl krém důkladně absorbovat. Navíc myslete na to, že mokré ruce snáze přenášejí mikroby!
2. Pečujte o ruce i během spánku
Průběh noci je pro péči o pokožku rukou ideální doba, protože můžeme nechat pěstící krémy a oleje v kontaktu s pokožkou déle.
Na noc vybíráme výživné či zvlhčující krémy na ruce. Velmi dobře nám poslouží i přírodní produkty, jako je kokosový olej, jojobový olej, případně gel z listů aloe vera. Jemně s nimi ruce namažte a oblékněte si jemné bavlněné rukavice, které zabrání otěru krému do ložního prádla a zajistí styk pěstící péče s pokožkou po maximální dobu.
3. Nezapomeňte na peeling
Zbavit se odumřelých kožních buněk je základ péče o pokožku celého těla a ruce nejsou výjimkou. Nejenže se bez nich krémy snáze vstřebávají, ale pod vrstvou odumřelé pokožky se mohou velmi dobře ukrývat i nepřátelské bakterie. Proto bychom měli peelingovou kúru provádět jednou až dvakrát do týdne.
Peeling si můžete vyrobit i doma. Můžete rozpustit 2 lžičky kokosového oleje a smíchat je se 2 lžičkami cukru. Pokožku směsí minutu masírujte a opláchněte vodou.
Cukr můžete smíchat s jakýmkoliv olejem, případně jej nahradit sedlinou z turecké kávy, která má též své výhody. Možností je mnoho!