Příčiny vzniku a rozvoje různých typů nemocí jsou obvykle závislé na řadě faktorů zahrnujících nejen demografické charakteristiky jednotlivce, ale také prostředí, ve kterém žijí, úroveň výskytu virových a bakteriálních kmenů, způsob stravování, míra stresu či celkový životní styl.
Nemoci, které jsou primárně zapříčiněny charakteristickým životním stylem se obvykle označují jako nemoci civilizační. Do této skupiny se řadí také dna, jež je obvykle způsobena nadměrnou produkcí kyseliny močové, jež se v krystalické podobě ukládá do kloubů a tkání.
Základním projevem dny je pak výrazná bolest zejména při pohybu. Postupující rozvoj nemoci lze účinně zastavit nebo zmírňovat prostřednictvím vhodné diety a také speciálních technik pomáhajících uvolnit postižené části těla.
Vznik a rozvoj dny
Produkce kyseliny močové je přirozeným tělesným procesem, který pomáhá z těla vyplavovat nežádoucí látky. Kyselina močová je obvyklým produktem štěpení bílkovin ze stravy a standardně je vylučována ledvinami, střevními pochody, nebo potem.
V případě, že strava jednotlivce obsahuje vysoké množství bílkovin (skládá-li se převážně z masa a tuků, alkoholických nápojů apod.), které jsou velikým energetickým zdrojem, a není spojena s pravidelným pohybem, nemusí tělo veškeré produkty metabolismu těchto látek vyloučit, ale ukládá je do přístupných míst.
Dlouhodobá vysoká hladina kyseliny močové a dalších látek, které jsou obecně označovány jako puriny, se pak projevuje kombinovanými symptomy, kterými jsou artritida, ledvinové kameny a problémy na úrovni kardiovaskulárního systému (vysoký krevní tlak apod.).
Artritida se pak projeví především v kloubech končetin, zpravidla v kolenou nebo palcích na nohou. V prvotní fázi onemocnění je důležité zaměřil se především na vhodnou dietu, pokročila-li již nemoc dále, je nutné k tomuto přístupu přidat také dalších postupy, jež umožní eliminovat především doprovodné symptomy nemoci.
Vhodné stravování je základem prevence dny
V minulosti byla dna považována především za nemoc bohatých, jelikož její původ je dán především konzumaci masa, ryb, konzervovaných potravin či uzenin, sladkostí a ochucených nápojů při velmi nízké úrovni pravidelného pohybu. Všechny tyto (a další) potraviny buď přímo obsahují vysoký obsah bílkovin, jejichž štěpením vzniká kyselina močová, nebo naopak obsahují látky, které tento štěpný proces zpomalují (např. fruktózu).
Chcete-li se před dnou ochránit, je primárně potřeba jíst střídmě (jelikož většina z potravin, které její vznik podporují, je považována za zdravou) a pravidelně aktivně sportovat. Pokud je nemoc již rozvinutá, je vhodné provádět také masáže příslušných míst na těle a také dodržovat pitný režim, jehož prostřednictvím jsou štěpné produkty pravidelně odplavovány.
Bylinky zabraňující rozvoji dny
Pokud chcete dosáhnout účinné prevence proti rozvoji dny, můžete podpořit metabolické a vylučovací procesy těla vhodnými bylinnými přípravky. Ty lze využívat ve formě:
- tinktur či odvarů ke konzumaci
- lázní či zábalů
- mastí
Odvary a tinktury
Mezi bylinky, které podporují vylučování kyseliny močové a purinů patří především mochna, případně můžete využít různé směsi. Mochna se konzumuje ve formě tinktury, kterou si můžete sami připravit louhováním květů ve vodce v poměru 1:5 ve skleněné nádobě po dobu 2 týdnů.
Užívá se v množství 30 kapek 3-4krát denně. Kromě tinktury z mochny si můžete připravit také odvar z jalovce, šípku a semen melounu, nebo z mladých borovicových šišek.
Zábaly a lázně
Koupel nohou je velmi příjemný a pomáhá nejen rozproudit krev, ale také uvolňuje již napadené klouby a podporuje funkci ledvin. Nohy by se měly máčet alespoň 20 minut v teplé vodě, ideálně s přídavkem odvaru máty nebo kozlíku lékařského. Velmi dobrý účinek mají také zábaly z pelyňkové tinktury (pelyněk povaříme 3 minuty ve vodce), kterou se klouby a kosti natírají na noc a poté se balí do plátna.
Krémy a masti
Kromě bylinkových odvarů a koupelí lze využít také masti. Optimální účinek mají masti z kostivalu, které se nanáší přímo na bolestivá místa.
Masáže dolních končetin
Rozmasírování bolestivých kloubů na chodidlech pomáhá obnovit vylučování krystalické kyseliny močové uložené v těchto místech. Ideální je aplikovat speciální masáž, která spočívá v následujícím postupu:
- Nohy ponořte do teplé vody, aby se prohřály.
- Poté přejděte k prstům a pohybujte každým zvlášť dopředu a dozadu při současném zapření dlaně o plosku chodidla i o bříška prstů (provádějte 2 minuty)
- Jednotlivé prsty začněte otáčet do stran a intenzivně je ohýbejte (provádějte 2 minuty).