V Evropě řádí velmi nebezpečná nemoc, kterou přenáší zejména komár tygrovaný. Tyto příznaky neignorujte

Fotografie: Freepik

Odborníci zaznamenávají čím dál více případů nakažení vážnou horečkou dengue. Tu mají na svědomí komáři tygrovaní z jihovýchodní Asie.

Horečka dengue představuje pro evropské vědce čím dál větší problém. Během posledních let se toto vážné onemocnění začíná čím dál častěji objevovat na území různých zemí, přičemž přenášet ho má zejména komár tygrovaný. Ten se kvůli změnám klimatu dostal do Evropy z jihovýchodní Asie a nyní ohrožuje společnost. Letos má navíc dle serveru TravelTomorrow případů nakažení ještě přibývat, a proto je dobré být na pozoru před příznaky.

Evropou se šíří obávaná horečka dengue

Počet pacientů s horečkou dengue v Evropské unii roste od roku 2022, kdy bylo zaznamenáno 71 případů. Ačkoli se toto číslo nemusí zdát tak závažné, je třeba brát na vědomí, že mezi lety 2010 a 2021 se objevilo pouze 73 případů, přičemž poslední rok jich vědci napočítali bezmála 130. Na vině přitom mají být klimatické změny, které umožňují komárům tygrovaným migrovat na území Evropy a další místa, kam se dříve nemohli dostat.

Zároveň je třeba brát na vědomí, že roste také počet dovezených případů onemocnění ze zemí mimo Evropu. Nejčastěji se jedná právě o Asii, ale také Afriku a státy jižní a stření Ameriky. Těch se v roce 2023 objevilo zhruba 1 600, ale minulý rok toto číslo stouplo čtyřikrát. Letošní rok pak má být ještě horší, a proto byste měli být vždy na pozoru před typickými příznaky horečky dengue. Prozatím se nejvíce případů objevuje na jihu Evropy, zejména ve Francii, Itálii a Španělsku, uvádí ECDC.

Politici se snaží utajit stovky případů závažné mozkové choroby. Lékaři si s tímto onemocněním neví rady

Komár na kůži
Fotografie: Depositphotos

Horečka dengue se podle Healthline nejčastěji projevuje náhlým nárůstem vysoké teploty provázené silnou bolestí hlavy, slabostí, bolestmi svalů a kloubů, nevolností a mnohdy také zvracením. Ve většině případů poté trvá zhruba deset dnů, přičemž většina pacientů vyžaduje hospitalizaci. Samotná rekonvalescence může zabrat klidně i několik týdnů. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak se ochránit před komáry pomocí správné stravy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]