Mozková mrtvice, stejně jako jiné nemoci, má své příznaky. Když se je naučíte (zejména pokud patříte do rizikové skupiny), můžete v případě potíží jednat rychle a snížit riziko zdravotních následků.
Cévní mozková příhoda, známá také jako mozkový záchvat, nastane, když se zastaví tok krve do mozku a mozkové buňky v oblasti začnou odumírat. Mrtvice může ovlivnit celé tělo. Příznaky, které včas rozpoznáte a zavoláte si pomoc, vám mohou hodně pomoci po prodělání příhody. Rychlé jednání může mít velký význam pro někoho, kdo má mrtvici. Nejlepší je přitom prevence, ale znát byste měli také signály, které můžete pozorovat na sobě i lidech ve svém okolí.
Národní institut neurologických poruch a mozkových příhod (NINDS) zdůrazňuje, že získání nouzové pomoci do hodiny může zabránit dlouhodobému poškození mozku i těla nebo smrti. Možná váháte zavolat pohotovost, pokud si nejste jisti, zda někdo má mozkovou mrtvici. Lidé, kteří podstoupí léčbu dříve, mají velkou výhodu a šanci, že nebudou mít žádné nebo jen minimální následky. Lidé, kteří jsou léčeni do 4,5 hodiny od příznaků, mají větší šanci na zotavení bez většího poškození.
Co to znamená jednat rychle („FAST“)
Příznaky mozkové mrtvice jsou jedinečné, protože se objevují náhle, bez varování. Národní asociace navrhuje použít výraz „rychle“ („fast“), který vám pomůže rozpoznat běžné příznaky mrtvice. Každé písmeno označuje jednu oblast, ve které se signály objevují:
- F pro obličej (face) – pokles koutku nebo nerovnoměrný úsměv,
- A pro paže (arms) – necitlivost nebo slabost paží,
- S pro potíže s řečí (speech diffuculty) – nezřetelná řeč nebo nesmyslná slova,
- T pro čas (time) – pokud se objeví tři předchozí signály, musíte jednat rychle.
Tohle samozřejmě nejsou jediné příznaky, které se u jedinců mohou objevit. Mezi další časté signály mozkové mrtvice patří problémy se zrakem, necitlivost v končetinách (pravděpodobně na jedné straně), celková únava a potíže s chůzí. Pokud tyto signály cítíte sami nebo vidíte, že ovlivňují někoho jiného, volejte okamžitě záchrannou službu.
Prevence mrtvice
Mrtvice může potkat každého bez ohledu na věk nebo pohlaví. Existují ovšem pochopitelně rizikové faktory, které šance zvyšují. Nejlepší léčbou na mrtvici je její prevence. Můžete podniknout kroky k minimalizaci rizikových faktorů. Nejlepší je, když správně pečujete o své tělo a mysl, žijete zdravě a pravidelně se hýbáte. Co přesně můžete udělat pro prevenci?
Měli byste jíst více zeleniny, fazolí a ořechů, stejně jako více mořských plodů místo červeného masa a drůbeže. Omezte příjem sodíku, tuků, cukrů a rafinovaných zrn. Přidejte do svého každodenního života cvičení a pohyb. Přestaňte kouřit a snižte množství konzumovaného alkoholu. Velmi dobré je také brát všechny potřebné léky podle pokynů od lékaře, zejména pokud jde o krevní tlak, cholesterol, cukrovku apod. Obecně se doporučuje dodržovat zdravý životní styl, pokud se chcete obecně vyhnout zdravotním potížím.
Zdroj: Healthline