Kolísající teploty, podzimní deště a všudypřítomné pokašlávání lidí. Přesně takto to většinou vypadá na podzim a v zimě i v Česku. Jak zabránit nákaze? Podzim a zima jsou dokonalým obdobím pro šíření infekcí nejrůznějšího typu. Odhaduje se, že dospělí trpí běžným nachlazením dvakrát nebo třikrát ročně, a děti se takto mohou nakazit klidně i dvanáctkrát do roka.
Většina infekcí je přenášena vzduchem, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá, ale je možná i infekce kontaktem s kontaminovanými předměty. Proto je dezinfekce našich bytů a domů naprostou nutností. Co tedy dělat, když je v domácnosti někdo nemocný a jak zabránit šíření i viru i opětovnému propuknutí nemoci?
Praní je základ všeho
Začněte tím, že se ihned po použití zbavíte všech kapesníků, papírových ručníků nebo jiných hygienických prostředků, které přišly do kontaktu s nemocným. Nejlepší je zabalit vše do samostatného sáčku a poté ho vložit do nádoby na směsný odpad. Dále pomůže časté a intenzivní větrání.
Pravidelně také měňte a perte ložní prádlo. Vše by se mělo prát na vysoké teploty, které samozřejmě umožňuje materiál prádla. Perte také všechno oblečení nemocného a neskladujte jej nikde v dosahu jiných lidí. Pokud nějaké oblečení nelze prát při vysoké teplotě, využijte dezinfekční prací prostředek. Takové produkty dokážou zklikvidovat až 99,9 % virů a bakterií.
Úklid musí být pravidelný a pečlivý
Uklízejte často a pečlivě. Začněte s koupelnou. Právě v tomto vlhkém prostředí se bakteriím a virům může dařit nejlépe. Pokračujte pak s úklidem ložnice nebo jiného pokoje, kde se pacient nejčastěji zdržuje. Použijte ochranné rukavice a nebojte se vzít si i roušku nebo respirátor, abyste zamezili nakažení.
Nezapomeňte na dveřní kliky, vypínače světel, kliky skříněk i elektronická zařízení (smartphone, tablet, notebook). Tato místa otřete vlhkým hadříkem a použijte vhodný dezinfekční prostředek.
Některé věci musí jít do koše
Některé předměty je třeba ihned po nemoci vyhodit. Kupte si určitě nový kartáček na zuby, ale vyměňte i mycí houbu nebo další předměty osobní hygieny, které vytvářejí ideální podmínky pro množení patogenů.
Pokud jde o příbory a kuchyňské náčiní, můžete je snadno dezinfikovat i v myčce, pokud použijete program s vysokou teplotou. Po domácí dezinfekci nezapomeňte vyměnit hadry, mopy a další čisticí příslušenství.
Silně nakažliví musí být v izolaci
Pečlivým dodržováním těchto pravidel je možné zabránit šíření nákazy u vás doma. Je pak možné bez potíží pečovat o nemocného, aniž byste se museli bát, že také onemocníte. Dbejte na to, aby o nemocného pečovala primárně vždy jedna osoba, aby se eliminovalo riziko přenosu nákazy dál.
Jedná-li se o velmi silně infekční onemocnění, je nutné nemocného maximálně izolovat. I drobný kontakt může vyústit v nakažení. V takovém případě je nutné vymyslet efektivnější způsoby, jakým lze o nemocného pečovat.