Dnes je v módě sice domácí kvas (fermentovaná směs vody a mouky) a řada lidí jej používá namísto droždí, nicméně někdo je zvyklý léta používat droždí a kvas zrovna nemá. Výroba kvasu není sice složitá, ale než je kvas dostatečně aktivní a silný, aby utáhl těsto, může to trvat týden, dva i tři. Záleží na mnoha aspektech, použité mouce a zda byla použita obyčejná voda nebo fermentovaná voda. Zatímco kvasnice lze použít hned následující den.
Kvas se dá stejně jako kvasnice vyrobit různými způsoby. My se ale zaměříme na kvasnice, které jsou momentálně v mnoha obchodech nedostatkovým zbožím. Prozradíme si hned dva způsoby, jak na to. Ingredience, které budete k výrobě kvasnic potřebovat, určitě máte všichni doma nebo není problém si tyto potraviny koupit.
Verze kvasnic č. 1
-
500 g brambor
-
60 g cukru
-
2 lžíce piva
-
voda
Jak na to:
-
Brambory uvařte do měkka
-
Poté je oloupejte a rozmixujte či prolisujte a přidejte trochu vody, aby vznikla dost hustá kaše
-
V malém množství vody rozmíchejte cukr, aby se roztopil a vznikl sirup, zamíchejte ho do kaše
-
Kaši dejte do misky a na teplé místo kynout
-
Během doby kynutí přidejte i 2 lžíce piva a nechte dalších cca 24 hodin kynout
-
Hotovo – máte připraveno. To, co vám zbude můžete zamrazit na horší časy
Verze kvasnic č. 2
-
1 dl světlého piva
-
1 čajová lžička cukru
-
1 polévková lžíce hladké mouky
Veškeré ingredience smíchejte na kašičku a nechte přes noc stát na kuchyňské lince. Toto množství vystačí na 1 kilo mouky. V lednici vám vydrží dva až tři dny.
Kde všude domácí kvasnice použít?
-
Na kynutý štrůdl
-
Mazanec
-
Vánočku
-
Pizzu
-
Chléb
-
Dukátové buchtičky
-
Kynuté koláče
-
České buchty
-
Rohlíky, housky, dalamánky
-
Vše, jak jste zvyklí s droždím…
Rozdíl mezi kvasem a kvasnicemi:
Zásadní rozdíl mezi kvasem (nebo také kvásek) a kvasnicemi je v jejich kvasinkách. Pekařské kvasnice (droždí) obsahují pouze jeden druh kvasinek – kvasinku pekařskou, také se jí říká pivní či vinná.
Naproti tomu se v kvasu nalézá spousta mikroorganismů – zdravé kvasinky a bakterie, které jsou přirozenou součástí obalu zrna. Proto se pro přípravu kvasu ideálně používá mouka celozrnná. Ovšem lze připravit i z hladké pšeničné nebo hladké špaldové mouky. Existuje několik druhů kvasu.
Fotografie: Medicalnewstoday, Pixabay