Solné obklady jsou oblíbeným tradičním prostředkem, který dokáže zahnat bolesti kloubů, hemoroidy a mnoho dalších onemocnění.
Solné obklady jsou účinný prostředek, na který nedá dopustit žádný zastánce tradiční medicíny. Tuto osvědčenou metodu praktikovali lidoví léčitelé již po staletí, zejména během druhé světové války, aby zachránili život zraněných vojáků. Díky nim je totiž možné vyhnout se například rozvoji závažných onemocnění, zbavit se hnisu z ran a otoků a snížit teplotu při akutních problémech. Níže se proto můžete dozvědět nejlepší způsoby, jak solné obklady použít, a kdy byste po nich měli sáhnout. Více prozradila lékařka Adda Bjarnadottir.
Jak solný obklad připravit
Příprava solných obkladů je naprosto jednoduchá. Nejprve si budete muset připravit hypertonický (zřídka izotonický) roztok – ten získáte zahřátím vody (již převařené či destilované) na 50 stupňů a do ní přidáte 3 lžíce mořské či obyčejné soli. Směs následně míchejte, dokud se krystalky soli zcela nerozpustí, poté ji sundejte z plotny a nechte vychladnout. Ujistěte se, že koncentrace soli ve směsi nepřesahuje rozmezí 7,5–10 % (nadměrná slanost může mít negativní účinky a způsobit řadu kontradikcí).
Solný obklad pro léčbu suché pokožky
Solný obklad je zvláště účinný, pokud se potýkáte s vysušenou pokožkou. Nejprve si postižené místo omyjte mýdlem a vodou a pořádně ho vysušte. Poté ho obkladem zcela obmotejte, ovšem dejte si pozor, aby nedošlo k narušení cirkulace vzduchu – aby obklad držel, můžete ho oblepit ještě lepicí páskou. Doporučená dobra trávní této procedury je 8–12 hodin a po nasolení místa byste měli pokožku otřít hadříkem namočeným v čisté teplé vodě.
Nemoci kostí a kloubů
Abyste se zbavili bolesti či různých onemocnění kloubů nebo kostí, jako je artróza, dna, revmatismus nebo náhlá bolest, nemusíte ihned běžet pro léky plné chemických sloučenin. Solný obklad si totiž poradí za ně, a to mnohem přirozeněji. Jednoduše ho připevněte na postižené místo, zafixujte lepicí páskou a nechte působit minimálně 8 hodin. Aby však byla léčba co nejúčinnější, měli byste tuto metodu opakovat alespoň 15 dní v kuse.
Nemoci trávicího traktu a břišních orgánů
Záněty střev, kolitida, chronická apendicitida, pankreatitida a další nemoci trávicího traktu či břišních orgánů – i v tomto případě vám dokáže solný obklad velmi účinně pomoci. Umístit byste ho měli na břicho a nechat ho působit minimálně 9 až 10 hodin. Aby byla léčba co nejúčinnější, je vhodnější provádět ji především během noci, a to po dobu alespoň 5 dní.
Solný obklad proti hemoroidům
Solný obklad si dokáže poradit také s léčbou hemoroidů, adenomu prostaty a zánětu močového měchýře. Jednoduše vezměte hebký hadřík, namočte ho do roztoku a přiložte ho na svou pánev. Aby obklad držel, můžete ho připevnit ještě gázou. Měli byste to nechat působit minimálně přes noc. Pro co nejefektivnější léčbu dodržujte tento postup minimálně 2 týdny.
Nachlazení, chřipka a zápal plic
Abyste se zbavili bolesti v krku, kašle, bronchitidy, chřipky či pouhého nachlazení, stačí solný obklad přiložit přímo na krk, čelistní dutiny nebo čelo a nechat ho působit přes noc. Onemocnění a všechny jeho příznaky zcela vymizí do čtyř dnů. Stejně tak můžete postupovat při zápalu plic nebo astmatu – v tomto případě byste však měli obklad přiložit na hrudník či na záda.
Zdroj: Healthline, HSPH Harvard, National Library Of Medicine