Zarostlé chloupky vám mohou snadno znepříjemnit každodenní život. Pokud se objevily, vyzkoušejte přirozené způsoby, jak se jich zbavit po domácku.
Pokud se vám pravidelně objevují zarostlé chloupky, pak byste měli nejprve začít u správné prevence. Problém je totiž často důsledkem nesprávného holení nebo depilace, po kterých se dle lékaře Owena Kramera mohou některé chloupky zachytit ve folikulu a vytvořit tak smyčku, která začne růst zpět do kůže. To následně vytváří červené zanícené hrbolky plné hnisu, které mohou nepříjemně bolet.
Jak na zarostlé chloupky
Zarostlé chloupky se nejčastěji vyskytují na obličeji, krku, v pohlavních oblastech a kdekoli jinde, kde se lidé holí. A přestože se může zdát jejich mačkání nebo trhání jako nejlepší řešení, mnohdy to může akorát vést ke zhoršení problému nebo dokonce vzniku zánětu či infekce. Nejlepším řešením je proto v tomto případě chloupky donutit, aby se přirozeně vrátily do svého původního stavu.
Dobře vám dokáží pomoci zklidňující séra, které navíc odstraní podráždění a ochrání postiženou oblast před rozvojem zánětu. Mezi ty nejúčinnější patří zejména druhy s obsahem aloe vera, heřmánku, ovesných vloček nebo oleje z čajovníku – popřípadě můžete některé z těchto ingrediencí zakoupit samotné a aplikovat je přímo na dané místo (v případě oleje z čajovníku však produkt vždy smíchejte s nosným olejem, například kokosovým nebo olivovým).
Prevence zarůstání
Abyste se před nepříjemným zarůstáním chloupků ochránili, je také důležité dbát na správnou prevenci. Tu si podle webu Healthline zajistíte pomocí následujících kroků:
Nepřizpůsobivé akné zbytečně ničí sebevědomí. Mezi účinné metody léčby patří i perorální antibiotika
- Ještě před holením si naneste na pokožku správný krém, který ji zvlhčí.
- Při holení používejte výhradně teplou vodu.
- Vyhněte se žiletkám, které mají „kondicionační proužky“.
- Pokud je to možné, používejte elektrický holicí strojek.
- Při holení se vždy ujistěte, že chloupky odstraňujete ve směru, ve kterém rostou, abyste předešli podráždění.
- Při používání depilátorů dodržujte všechny pokyny uvedené na balení.
- Bez ohledu na to, jakou metodu odstraňování chloupků používáte, vždy svou pokožku po holení zklidněte vhodným mlékem nebo mastí.
Pokud vás po holení často trápí podrážděná či zanícená pokožka, která je charakteristická zarůstajícími chloupky, měli byste se také vyhnout krémům s alkoholem, barvivy a vůněmi. Ty mohou vaše příznaky akorát tak zhoršit. Na webu ZdravéStravování jsme také uváděli další nejčastější chyby, kterých se ženy dopouští při depilaci. Je dobré mít se před nimi na pozoru a zachovat si tak co nejkrásnější a zdravou kůži.