Stále více lidí podléhá nemoci COVID-19, má mírné příznaky a léčí se doma. Koronavirovou infekci nelze léčit pomocí léků, proto je vždy vyžadováno, aby byl pacient na lůžku a měl klid. Jsou však lidé, kteří mají COVID-19 pozitivního pacienta v domě. Jsou v bezpečí? Jak by měla vypadat domácí péče o osobu trpící onemocněním?
Zachovejte odstup
Pacient pozitivní na COVID-19 přímo v domácnosti je velkou výzvou, zejména pro lidi, kteří žijí v malém prostoru se svou rodinou. V takové situaci je obtížné udržovat doporučenou izolaci, aby žádný z členů domácnosti nebyl infikován koronavirem.
Co ale takový nemocný znamená pro ostatní členy domácnosti? Jak vypadá domácí péče o osobu infikovanou koronavirem? Jaká bezpečnostní opatření je třeba dodržovat, jak připravit stravu nemocného a v neposlední řadě, jak řešit otázku převlékání a povlečení, praní či návštěvy toalety?
Dodržení hygienických pravidel
Držte se po celou dobu ve stejné místnosti, nejlépe tam, kde není nikdo jiný z vaší domácnosti. Často otevírejte okno, větrejte a jiné místnosti nenavštěvujte vůbec, nebo jen velmi výjimečně. Pokud musíte opustit místnost a jít na toaletu, vezměte si roušku. Před opuštěním toalety dezinfikujte záchodovou mísu a důkladně si umyjte ruce.
Nádobí, jako jsou talíře a sklenice mělo být určeno pouze pro nemocnou osobu. Po použití je důkladně omyjte. V takové chvíli vám ideálně poslouží myčka na nádobí, kde lze nastavit i vyšší teplota.
Rady pro pečovatele
Vzhledem k tomu, že se koronavirus šíří primárně vzduchem a kapénkami, lze jej nalézt také na každodenních předmětech a dokonce i ve ventilaci. Je nutné, aby na to ostatní členové domácnosti mysleli.
Nepřibližujte se k infikovanému blíže než na metr a půl. To je minimální bezpečná vzdálenost doporučená odborníky. Nemocné osoby nehlaďte a nedotýkejte se jich.
Pokud jste ve stejné místnosti jako nemocná osoba, nasaďte si masku. Po opuštění místnosti je třeba opakovaně použitelnou masku umýt a jiné zlikvidovat.
Další opatření v domě
Vypněte klimatizaci, nepoužívejte čističe vzduchu ani ventilátory. Umyjte si ruce vždy teplou vodou a mýdlem. Udělejte to pokaždé, když přijdete do kontaktu s věcmi, kterých se nemocný mohl dotknout, jako je prádlo, odpad, špinavé nádobí, ale například také madla na toaletě.
Jídlo a stravování
Osoba pozitivní na koronavirus by měla jíst tři až čtyři lehká jídla denně a vypít alespoň 1,5 litru tekutin. Není však snadné vyhovět tomuto doporučení, protože lidé infikovaní koronavirem obvykle nemají chuť k jídlu, ztrácejí také chuť a čich, a proto nemají vůli cokoli pozřít.
Tělo ale potřebuje sílu, aby bojovalo s nemocí rychle a účinně. Proto musí nemocný člověk jíst, i když jen malé porce, a to spíše pravidelně.