Některé potraviny zlepšují funkci střev a chrání tělo před příznaky, jako je nevolnost či zácpa. Stačí je jíst častěji a budete se cítit mnohem lépe.
Správná funkce střev je klíčová pro celkové zdraví těla a vaši každodenní pohodu. Často jsou to totiž právě nepříjemné příznaky, jako je bolestivé nadýmání, nevolnost nebo průjem, které vám dokáží znesnadnit každodenní činnost a celkovou pohodu při odpočinku. Pokud tyto problémy trápí i vás, můžete dle lékařky Kelsey Trull vyzkoušet účinné domácí prostředky, jež vám poskytnou úlevu již během pár dní. Stačí je jíst pravidelně každý den.
Zvýšený příjem vlákniny
Vláknina je nenahraditelný prvek stravy, který má klíčový vliv na celkové trávení a zdraví střev, uvádí odborník na výživu Jared Meacham. Pokud tedy do svého jídelníčku zařadíte potraviny s obsahem této živiny, výrazně tím usnadníte průchod potravy trávicím traktem a ochráníte se před problémy, jako je zácpa či plynatost. Ideální je například ovoce, zelenina, celozrnné produkty, otruby a luštěniny, které jsou mimo jiné bohaté i na řadu důležitých proteinů a antioxidantů.
Účinná probiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které pozitivně ovlivňují střevní mikrobiom a podporují zdravou rovnováhu bakterií ve střevech. Jakmile je proto zařadíte do své stravy, výborně tím dle serveru Healthline podpoříte chod trávicího traktu a usnadníte práci dalším důležitým orgánům. Získat je můžete taktéž velmi snadno, a to například prostřednictvím kvalitních jogurtů, kvašeného kefíru nebo kyselého zelí a další kvašené zeleniny.
Doporučení týkající se stravování, které může přispět k zdraví žaludku
Pomohou vám i bylinky
Úlevu vašim střevům poskytnou také vhodné bylinky nebo koření, které podporují činnost trávicího traktu a zklidňuje podráždění střev, radí dietoložka Amy Richter. Můžete si například udělat chutný drink s mátou, neboť pomáhá uvolňovat svaly trávicího traktu a snižuje nadýmání, nebo jíst více kmínu, který podporuje trávení a zmírňuje plynatost. Pomoci vám dokáže rovněž fenykl a řebříček, jenž má mimo jiné silné protizánětlivé účinky.
Pitný režim
V neposlední řadě je důležité dbát na dostatečný pitný režim, který je klíčový pro správnou funkci střev. Každý by měl denně vypít minimálně dva litry vody denně, zmiňuje výživová poradkyně Danielle Hildreth, což je dostatečné množství pro hladký průchod potravy trávicím traktem a podporu jeho funkce. Mimo jiné pak tekutiny pomáhají změkčit stolici a poskytnou vám během dne energii. Pozor byste si měli dávat naopak před dehydratací, o příznacích nedostatečné konzumace vody jsme na Zdravém Stravování již dříve psali.