Zadržování plynů vám může zkomplikovat vykonávání každodenních činností. Bolest břicha a nepohodlí jsou základními příznaky. Zkuste si ulevit pomocí domácích prostředků.
Trápí-li vás plynatost, jako nejlepší domácí prostředek k úlevě je rozhodně pohyb. Ovšem pokud vás zadržování plynů trápí nadměrně a často a přidají-li se další příznaky, může váš zdravotní stav vyžadovat léčbu. Zachycený plyn se může projevit jako bodavá bolest na hrudi nebo v břiše. Bolest může být dostatečně ostrá, aby vás poslala na pohotovost v domnění, že se jedná o infarkt, apendicitidu nebo žlučník. Než se však vyděsíte, zkuste si pomoci účinnými domácími metodami, říká doktorka Debra Rose Wilson.
Na prvním místě je pohyb
Procházka nebo cvičení, zkrátka pohyb může pomoci vytlačit plyn. Budete-li se stravovat zdravě, ale celé dny proválíte na gauči, průchodnost vašich střev bude obtížná a vás bude trápit plynatost, bolest břicha a nepohodlí, které může ovlivnit váš každodenní život. Vyrazte na krátkou procházku.
Dopřejte si relaxační masáž
Zkuste bolestivé místo jemně masírovat, což může stimulovat plyn, aby se pohyboval směrem dolů a ven z těla. Masáž zahrnuje provádění krouživých pohybů v oblasti břicha v místě, ve kterém vaše pohyby střev procházejí tlustým a tenkým střevem.
Cvičte jógové pozice
Jóga je jednou z forem cvičení, která může pomoci vašemu tělu uvolnit se a odvádět zadržené plyny ven. Pokud nejste na jógu zvyklí, začněte jednoduchou pozicí:
- Lehněte si na záda a natáhněte nohy rovně nahoru s chodidly u sebe.
- Pokrčte kolena a obejměte je rukama.
- Přitáhněte kolena k hrudi.
- Zároveň vytáhněte hlavu až ke kolenům.
- Držte pozici po dobu 20 sekund nebo déle.
Nadměrná plynatost dokáže člověka zahnat do kouta. Přírodní prostředky jsou však funkčním řešením tohoto problému
Pijte více tekutin
Pijte nesycené tekutiny. Některým lidem pomáhá teplá voda nebo bylinkový čaj. Zkuste mátový, zázvorový nebo heřmánkový čaj. Použijte připravené čajové sáčky nebo si vytvořte vlastní bylinkový čaj louhováním kořene zázvoru, lístků máty peprné nebo sušeného heřmánku. Účinná je také vlažná voda s citrónem na lačný žaludek.
Zkuste jedlou sodu
Rozpusťte 1/2 čajové lžičky hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda) ve sklenici s vodou a vypijte. Dávejte však pozor, abyste nepoužili více než 1/2 lžičky jedlé sody. Příliš mnoho jedlé sody, když máte plný žaludek, může vést k jeho prasknutí.
Zdroj: Healthline