Zdravý žaludek souvisí se správným zdravým stravováním. Stravovat se zdravě ale není vždy tak jednoduché, zejména kvůli různým zlozvykům a špatným návykům z dob našeho dětství a dospívání. Máme pro vás několik užitečných rad, jak se stravovat správně a zajistit svému žaludku to nejlepší.
Základní složky jídla a jejich poměr
Tím nejdůležitějším při zdravém stravování je hlídat si, abychom přijímali všechny důležité složky, a to ve správném poměru. Každé jídlo obsahuje 3 základní složky: sacharidy, bílkoviny a tuky. Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie pro naše tělo, bílkoviny jsou základním stavebním prvkem tkání a buněk v těle a tuky jsou jednak nositelé energie, jednak hrají důležitou roli v tvorbě některých hormonů. Tyto složky (makroživiny) nesmí ve vaší stravě nikdy chybět. Až 50 % z celkového příjmu by měly tvořit sacharidy, přibližně 30-40 % tuky a 10-20 % bílkoviny. Nezapomínejte také přijímat důležité vitamíny (A, B, C, D, E, K) a minerály (vápník, sodík, hořčík, draslík, železo, fosfor, chlorid ad.).
Jezte pravidelně, častěji a menší porce
Náš žaludek má rád své rituály a pravidelnost mu dělá dobře. Myslete na to při zavádění jakékoliv změny. Dejte svému žaludku čas, aby si na nový způsob stravování zvykl. Ideální je jíst každý den ve stejnou dobu, a to alespoň 3x, nejlépe však až 6x denně po přibližně 3 hodinách. Tato pravidelnost pomůže vašemu žaludku cítit se dobře a naprogramovat si správně trávení. Rozhodně byste neměli jíst pouze tehdy, když máte hlad. Naopak si můžete všimnout, že když si váš žaludek na nový rozvrh zvykne, začne se trochu ozývat v době, kdy je zvyklý přijímat potravu.
Co jíst a co ne?
Ve správném množství je každá potravina vhodná. A naopak, pokud to budete s množstvím přehánět, i vysoce zdravé potraviny vám mohou ublížit. Mýty o špatných a správných potravinách mají sice něco do sebe – je asi každému jasné, že jablko prospívá našemu tělu více než jídlo z fast foodu. Tyto představy nám ale velmi často spíše ubližují, protože máme tendenci zcela si odpírat věci, které nám chutnají, a nutit se do jídel, která nás tolik nelákají. Ať už chcete jíst zdravě, nebo zhubnout, základem je jíst menší množství (nepřejídat se), vícekrát denně a hlavně pravidelně. Mějte z jídla radost a nevnímejte ho jako svého nepřítele. Psychika je totiž také velice důležitá a ovlivňuje mimo jiné i zdraví našeho žaludku.
Všímejte si, jak na jídlo reagujete
Někdy se může stát, že i když se stravujeme správně, bolí nás po jídle břicho. To může mít několik příčin. Jednou z nich je, že sice jíte správné potraviny, ale jíte je špatně – příliš rychle, nestíháte jídlo dostatečně rozžvýkat nebo hltáte. Žaludek nestíhá potraviny zpracovat a ozve se bolest. V některých případech ovšem může bolest žaludku po jídle signalizovat také potravinovou alergii. Buďte všímaví a pokud zpozorujete, že se bolest objevuje vždy po něčem konkrétním, vyřaďte tuto potravinu z jídelníčku.
Co dělat, když žaludek bolí?
Velmi často souvisí bolest žaludku s tím, co jsme právě snědli. Nemusí to tak ale být vždy a je velice důležité, abyste každou bolest, kterou v oblasti žaludku cítíte, vnímali a dokázali analyzovat. Bolí vás opravdu žaludek, nebo jiná část břicha? Jde o bolest tupou či spíše řezavou, vyskakující i dále do těla? Všechny tyto informace jsou důležité pro správnou diagnostiku a odhalení příčiny, proč vás žaludek bojí. A to také usnadní a urychlí případnou léčbu.
Podpořte zdraví svého žaludku
Správná zdravá strava je sice základ, někdy ale ani to nestačí. A pokud se chystáte provádět jakékoliv změny ve svém jídelníčku, je důležité dělat je v malém množství a postupně, aby si váš žaludek na novinky zvykl. Do té doby můžete jeho zdraví podpořit vhodnými doplňky stravy. Ty by měly být vždy 100% přírodní a obsahovat všechny důležité látky pro náš žaludek. Některé doplňky fungují nejen jako skvělá prevence, ale také jako pomoc při různých žaludečních potížích jako jsou křeče v břiše, bolesti, nadýmání, zácpa, průjem a další.
Sponzorovaný článek