Osmihodinový spánek je klíčový pro správné fungování lidského organismu. To se učíme už na základních školách a přesně to také buďto nechceme, nebo neumíme dodržovat. Dokonce více než dvě třetiny lidí přiznává, že má spánku dlouhodobý nedostatek a mnoho z nich se léčí s důsledky tohoto stavu, aniž by si připustili, že si na své problémy zadělali nedostatečným odpočinkem.
Špatné spánkové návyky bývají označovány za epidemii veřejného zdraví. Podle odborníků až čtyřicet procent dospělých trpí nespavostí, což je spojené se zvýšenou hladinou stresu během všedního dne většiny z nás. Stresové hormony kolující naším žilním systémem už se postarají o to, abychom v noci oka nezamhouřili.
Problém je však v tom, že nedostatek odpočinku v průběhu noci se silně podepisuje na našem zdraví a vzniku srdečních, neurologických i jiných onemocnění, které člověku komplikují život, často proti nim užívá velké množství léků s mnoha vedlejšími účinky a přitom by stačilo se jenom pořádně vyspat. Jak to ale udělat,
Doba spánku podle věku
Odpočinek, který si tělo vyžaduje, se s přibývajícími léty zkracuje. Nejvíce času vyhrazeného na spánek potřebují malé děti, které ze svého biologického nastavení potřebují 9 – 11 hodin spánku. Dospívající puberťáci jsou na tom o něco lépe, i oni však potřebují spát až 10 hodin v kuse. Dospělým pak už stačí pouze 7 – 9 hodin spánku. V krizi i 6, ale to už není trvale udržitelný stav. Jak to ale zařídit, když se v posteli převalujeme a nemůžeme usnout?
Mobily a počítače do postele nepatří
Životní styl 21. století však takto velkorysému odpočinku nepřeje a uspěchaná doba často vede ke spánkové deprivaci u všech zmíněných skupin. Škodlivé jsou zejména moderní technologie, jejichž displeje a monitory vyzařují světlo modrého barevného spektra, které se velmi podobá dennímu světlu a blokují tak vylučování hormonu melatoninu, který připravuje tělo ke spánku a jehož tvorba se spouští se setměním.
Kofein a alkohol ruší spánek
Káva a čaj jsou skvělé po probuzení. Pomohou nastartovat organismus a dodat energii potřebnou pro ranní shon. Před spaním jsou to ale špatní parťáci. To, co udělají ráno, totiž udělají kdykoliv během dne, takže usnout po nich někdy není snadné. Dokonce umějí přivodit i noční běsy.
Totéž dělá také alkohol. I když po něm člověk usne, jako když ho do vody hodí, spánek není kvalitní, organismus se neregeneruje a mozek si neodpočine. Řešením je žádný ze zmíněných nápojů nepožívat dříve než 5 hodin před ulehnutím. Pokud možno. Každopádně čím větší rozestup, tím lépe.
Přežvykování myšlenek a stres
Psychologové to nazývají slovem ruminace. Neustálé omílání jedné myšlenky pořád dokola. Třeba když vás v práci naštval šéf nebo kolegyně a vy si neustále v hlavě celou scénu přehráváte a dokola přemýšlíte, co jste měli odpovědět a neodpověděli jste. Nejenže tím ale vůbec nic nevyřešíte, ale také tím jitříte své emoce a zbytečně vyvoláváte stresovou reakci, která nabudí organismus a zabraňuje spánku. Zkuste se před spaním vypsat do deníku, cvičte jógu nebo meditujte. Dýchejte zhluboka a opanujte svoje myšlenky. Bude se vám lépe spát a ulevíte svojí slezině.
Fotografie: Pixabay