Bolest břicha je nepříjemný problém, který vám dokáže snadno narušit každodenní život. V závislosti na jejím druhu byste měli vybírat správnou léčbu.
Bolesti břicha mohou mít mnoho různých příčin, z nichž těmi nejčastějšími jsou podle lékařky Chris Young především zánět, abnormální růst, stres a střevní poruchy, jako je například střevní chřipka. Samotný problém lze poté rozdělit do třech určitých skupin, které vyžadují rozdílný druh léčby. Je proto důležité, abyste se vždy ujistili, co je její příčinou, a v případě potřeby se zaměřili na užívání správných medikamentů.
Existují 3 typy bolesti břicha
Existují tři různé typy bolesti břicha, kterými jsou lokalizovaná bolest, křeče a kolika:
- Lokalizovaná bolest vzniká nejčastěji v důsledku žaludečních vředů, které samy o sobě mohou být důsledkem jiných příčin. Většinou se tento druh bolesti objevuje pouze v jedné oblasti břicha.
- Pokud jde o křeče, ty se mohou nejčastěji projevit ve formě nadýmání, zácpy nebo průjmu. Jedná se většinou o dočasné problémy, což znamená, že mohou zmizet bez nutnosti léčby.
- Nejzávažnějším typem bolesti je poté kolika, která se objevuje náhle a ve formě silné svalové kontrakce.
Bolesti břicha v určitých místech
Přesnou příčinu bolesti břicha lze poté určit dle toho, v jaké části těla se nachází. Pokud je rozšířená po celém břiše, může to podle lékařky Jennifer Huizen znamenat traumatické poranění, syndrom dráždivého tračníku, infekci močových cest nebo Crohnovu chorobu. Když bolest poté cítíte zejména v podbřišku, mohlo by se jednat o apendicitidu, obstrukci nebo mimoděložní těhotenství.
Bolest v oblasti horní části břicha pochází nejčastěji ze žlučových kamenů, srdečního infarktu, hepatitidy nebo zápalu plic, a pokud se nachází v dolní části, může být důsledkem kýly, infekce ledvin nebo chřipky. Pozor byste si měli dávat i na nepříjemné pocity v levé horní části břicha, které mohou odkazovat na srdeční infarkt, infekci ledvin a zvětšenou slezinu. V pravé horní části pak může jít o hepatitidu, poranění, zápal plic nebo apendicitidu.
Zadržování plynů je zbytečným zdravotním rizikem. Může způsobit i trávicí problémy a pálení žáhy
Efektivní léčba problémů
V závislosti na příčině bolesti budete také muset volit správnou léčbu. V mírnějších případech si však s ní dokážou poradit spasmolytika, živočišné uhlí a trávicí obklady, laxativa nebo homeopatie. Důležité je samozřejmě i správné nastavení jídelníčku a rychlost, jakou jídlo konzumujete. Nikdy byste na to neměli příliš spěchat. Na webu ZdravéStravování.eu jsme také psali o tom, jak může nevhodná strava zhoršit artritidu.