Nejzdravější druhy mouky nabízí lidskému tělu řadu benefitů. Patří mezi ně i mandlová a kokosová

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vyberte si z celé řady mouk, neexistuje pouze bílá pšeničná, ale mnoho jiných, zdravějších alternativ, které vašemu tělu mohou nabídnout spoustu výhod.

Příčinou přibírání na váze většiny lidí bývá nadměrná konzumace rafinovaných cukrů a také výrobků z bílé pšeničné mouky. Důvod, proč není příliš zdravá pro vaše tělo, je především ten, že při jejím zpracování jsou zrna zbavena svrchního obalu, jenže právě ten je zdrojem vitamínů, minerálů a také velkého množství vlákniny, říká doktorka Kathy W. Warwick. Provedli jsme průzkum za vás a zde je seznam nejzdravějších mouk, jaké můžete používat při přípravě pokrmů.

Mandlová mouka

Mandlová mouka je nejen zdravou alternativou, ale vzhledem k tomu, že neobsahuje obiloviny, je přirozeně bezlepková, takže je vhodná i pro jedince s celiakií nebo alergií na lepek. Je skvělým zdrojem hořčíku, omega-3 nenasycených tuků, rostlinných bílkovin a vitamínu E, což je silný antioxidant. Jediné, na co byste si měli dát pozor, je vysoký obsah kalorií, jak varuje Healthline.

Mouka z quinoy

Quinoa je velice dobrý zdroj bílkovin, vlákniny, železa a nenasycených tuků. Jelikož se nijak nezpracovává a není rafinována, znamená to, že v ní zůstávají důležité živiny. Může se tak pyšnit antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, působí příznivě na zdraví trávicího traktu a brání růstu nádorů, jak uvádí Kathy W. Warwick.

Nejsnazší střevní očista v řádu minut. Elixír z domácích potravin vykazuje vysokou úspěšnost

Kokosová mouka

Další bezlepková mouka, které se nemusí bát ani jedinci s celiakií či alergií na lepek. Kromě toho, že pokrmům dodává zajímavou chuť, její mírná sladkost vás donutí používat při pečení méně cukru. Může pomoci udržet stabilní hladinu krevního cukru a je rovněž prospěšná pro kardiovaskulární zdraví, jak uvádí Amy Richter. Má vysoký obsah bílkovin, je tedy vhodná především pro vegetarián a vegany.

kokosová mouka
Fotografie: Freepik

Pohanková mouka

Pohanková mouka je dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin a mikroživin, jako je mangan, hořčík, měď, železo a fosfor, uvádí Atli Aarnarson. Její konzumace snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje biomarkery zdraví srdce. Může nabídnout skvělé probiotické vlastnosti, což znamená, že vyživuje prospěšné bakterie ve střevě, a tím podporuje trávení. Navíc je pohanka ideální pro hubnutí, jak jsme již psali na ZdravémStravování.

Celozrnná pšeničná mouka

Přestože se jedná o typ pšeničné mouky, o níž jsme se již zmínili, že nepředstavuje nic dobrého pro lidské zdraví, v případě celozrnné varianty je řeč o zcela něčem jiném. Při výrobě celozrnné mouky se uchovává obal zrn, v nichž se nachází nejvíce živin. Proto je celozrnná mouka považována za zdravější variantu pšeničné mouky. Pozor ovšem, obsahuje lepek.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]