Slabost, nechuť vykonávat denní činnosti, bolesti hlavy, závratě, bledost. To jsou ve zkratce příznaky související s anémií.
Příznaků anémie je však mnohem více. Navíc existují různé druhy tohoto onemocnění, a právě na druhu závisí také styl zvoleného léčení. V každém případě jde o patologický stav, při kterém je počet červených krvinek a množství cirkulujícího hemoglobinu nedostatečný pro okysličení tkání. Chudokrevností podle odborníků trpí až třetina populace. Často postihuje děti, těhotné a seniory, říká lékařka Deborah Weatherspoon.
Hemoragická a nedostatečná anémie
Tento druh chudokrevnosti vzniká v důsledku akutní nebo chronické ztráty krve. Velmi často příčinnou této nemoci jsou úrazy. Pokud totiž naše tělo ztratí více než litr krve v krátké době, dojde k hemoragickému šoku. Ten se projeví poklesem tělesné teploty, studeným potem, úzkostí, klesnutím krevního tlaku a ochlazováním končetin. Dojít může také ke ztrátě vědomí. V případě chronické ztráty krve je příčinou většinou gastrointestinální krvácení.
Dojít může také k nedostatečné anémii. Ta je způsobená nedostatečným množstvím látek, které se podílejí na tvorbě erytrocytů. Tělo má tedy nedostatek železa, mědi, folátu nebo vitaminu B12. Nejčastěji jde právě o nedostatek železa. V takovém případě se objeví příznaky jako slabost, bolesti hlavy, závratě a také poruchy koncentrace či menší kvalita vlasů. Příčinnou může být špatná strava, chronická ztráta krve nebo zvýšená potřeba železa, která se objevuje v těhotenství či při kojení.
Chudokrevnost u chronických nemocí
V důsledku zhoubných nádorů nebo autoimunitního onemocnění může dojít k anémii. Stejně jako v jiných případech chudokrevnosti mohou lidé pociťovat příznaky jako je neustálá únava, snížená tolerance k námaze nebo dušnost.
Může však také dojít ke snížení kognitivních schopností. Pacienty trpící anémií je důležité identifikovat včas a co nejdříve zahájit léčení. Existuje také aplastická anémie, která vzniká v důsledku poškození kostní dřeně. Příznaky jsou krvácení z nosu, modřiny, ekchymóza.
Vzácným typem chudokrevnosti je sideroblastická anémie. Je způsobená abnormální produkcí hemu v hemoglobinu. Příčiny jsou vrozené nebo získané. Příznaky se v tomto případě překrývají s příznaky vyplívajícími z nadbytku železa. Jde o cukrovku, glukózovou intoleranci, zvětšení sleziny, poruchy srdečního rytmu, bolest kloubů, tmavou kůži nebo impotenci. Posledním typem je hemolytická anémie, která je způsobená zkrácením životnosti erytrocytů. Důvodů může být mnoho od vrození po bakterie.
Zdroj: Healthline