Důležitá fakta o rakovině prsu, která by měla znát každá žena

Fotografie: Freepik

Rakovina prsu je zhoubným nádorem v ňadru. Projevuje se změnami tvaru mléčné žlázy, zatažením bradavky, zvrásněním kůže, výtokem z bradavky nebo zvětšením lymfatických uzlin. Chirurgická léčba je nejúčinnější v kombinaci s chemoterapií. Ne vždy si ale můžete být takového problému vědomé, proto je lepší dbát na prevenci.

Nebezpečí rakoviny

Podle statistik WHO je každý rok celosvětově diagnostikováno více než milion nových případů rakoviny prsu. V Rusku toto číslo dosahuje více než padesáti tisíc. Také u jedné z osmi amerických žen se vyvine rakovina prsu. Úmrtnost na tuto patologii je asi padesát procent ze všech případů.

Které faktory přispívají ke vzniku rakoviny prsu

Převážná většina rakoviny prsu se vyskytuje u žen, které již překročily hranici třiceti pěti let. Onemocnění může být genetické nebo být způsobeno obezitou, diabetem, či špatnými návyky, jako je kouření a alkohol.

Rakovina prsu je klasifikována podle stadia vývoje

Ve stadiu prvním nádor nepřesahuje průměr dvou centimetrů, neovlivňuje tkáň obklopující žlázu a nedochází k žádným problémům. Druhá fáze je charakterizována nádorem o velikosti dvou až pěti centimetrů, který nezarostl do tkáně, ale ovlivňuje okolní tkáně.

Třetí stupeň nádoru je situace, kdy je větší než pět centimetrů v průměru, nebo roste do svalové vrstvy umístěné pod prsní žlázu. Charakteristický je příznak otoku, zatažení bradavky a někdy výtoku z bradavky.

Čtvrtá fáze je opravdu vážná. Rakovina postihuje celou mléčnou žlázu, roste do okolních tkání, projevuje se na kůži rozsáhlými vředy. Čtvrtá fáze zahrnuje také nádory jakékoli velikosti, které se přesunuly do jiných orgánů.

Příznaky rakoviny prsu

V počátečních stádiích se rakovina prsu nijak neprojevuje. Nejčastěji si žena všimne problému při samovyšetření nebo je nádor objeven během mamografie, ultrazvuku mléčných žláz a dalších diagnostických metod v rámci preventivních opatření.

Bez vhodné léčby nádor postupuje, roste, přesouvá se i do podkožní tkáně, kůže a svalů hrudníku. S krevním oběhem vstupují rakovinné buňky do jiných orgánů a tkání. Rakovina prsu se nejčastěji šíří do plic, jater a mozku.

Komplikace

Může být také ovlivněn lymfatický systém a rakovina se může rozšířit do druhého prsu. Podobně se projevuje šíření i do jiných částí těla, jako do plic, jater, kostí, mozku.

Diagnostika

Jednou z nejdůležitějších metod včasného odhalení rakoviny prsu je pravidelné a důkladné samovyšetření. Prvním krokem je vyšetření prsu před zrcadlem. Pokud odhalíte deformaci prsou, což je patrné například zvýšením jednoho prsu ve srovnání s druhým, kontaktujte lékaře.

Léčba rakoviny prsu

Léčba rakoviny prsu je chirurgická. Volba operace závisí na velikosti nádoru, stupni poškození okolních tkání a lymfatických uzlin. Zatím podstoupily téměř všechny ženy s nebezpečným nádorem prsu radikální mastektomii.

V případě raných stadií onemocnění a malé velikosti nádoru se v současné době provádí jen částečná mastektomie, kdy se odstraní pouze oblast žlázy postižená nádorem s malým množstvím okolních tkání. Částečná mastektomie se obvykle kombinuje s radioterapií a vykazuje výsledky léčby, které jsou zcela srovnatelné s radikální chirurgií. Pacientům s vysokým rizikem vstupu maligních buněk do krevního oběhu je mimo jiné předepsána chemoterapie.

Následná prevence

Po chirurgickém odstranění nádoru prsu jsou ženy pravidelně sledovány a vyšetřovány, aby lékař i nadále posuzoval stav. Nejčastěji jsou nové nádory detekovány během prvních 3–5 let, poté riziko vzniku nového nádoru klesá.

Nejspolehlivějším opatřením k prevenci rakoviny prsu je pravidelné vyšetření žen mamografem, sledování stavu reprodukčního systému a měsíční samovyšetření.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]